Temat Aktualności

Gdy pęka skóra na podeszwach pięt…

Pękająca skóra na piętach to jedna z najczęściej występujących dolegliwości stóp. Warto podkreślić, że to nie jest tylko problem estetyczny, ale i również zdrowotny. Czy ten problem dotyczy również Was? W sposób zwięzły i przystępny wyjaśnię jakie są możliwe przyczyny pękającej skóry na piętach oraz wskażę Wam dostępne sposoby jej zwalczania.

Skóra jest największym organem ludzkiego ciała, składającym się z trzech warstw, tj. naskórka, w skład którego wchodzą warstwa podstawna, kolczysta, ziarnista, jasna oraz rogowa, skóry właściwej, złożonej z warstwy brodawkowatej oraz siateczkowatej oraz tkanki podskórnej zbudowanej z tkanki łącznej. W skórze znajdują się mieszki włosowe, gruczoły potowe, gruczoły łojowe, naczynia krwionośne oraz zakończenia nerwowe. Skóra pełni wiele kluczowych funkcji w naszym życiu, w tym m.in. chroni nas przed szkodliwymi czynnikami fizycznymi, chemicznymi oraz biologicznymi, bierze udział w procesie termoregulacji, odbieraniu bodźców ze środowiska zewnętrznego oraz reakcjach odpornościowych organizmu. Powierzchnia skóry u dorosłego człowieka wynosi ok. 2 m2. Grubość skóry waha się od 0,5 do 4 mm i jest uzależniona od okolicy ciała. Najgrubszą warstwę skórę obserwuje się na podeszwach stóp, co jest uzasadnione licznymi funkcjami pełnionymi przez stopy, w tym przede wszystkim dźwiganiem całego ciężaru ciała ludzkiego. Na części grzbietowej oraz podeszwowej stóp znajdują się liczne gruczoły potowe. Na stopach nie występują natomiast gruczoły łojowe, co przyczynia się m.in. do występowania procesu rogowacenia naskórka. Rogowacenie naskórka na stopach jest jednym z naturalnych procesów zachodzących w naszym organizmie. Zdarza się jednak, że występują zaburzenia tego procesu, które prowadzą do nieestetycznych, uciążliwych pęknięć w skórze podeszw stóp.

 

Czym jest pękanie skóry na piętach?

Pękanie skóry jest jedną z częstych dolegliwości stóp, polegającą na rogowaceniu naskórka, utracie elastyczności i przerwaniu ciągłości skóry na podeszwach stóp. Wyróżniamy pęknięcia wilgotne, będące wynikiem maceracji naskórka związanej np. z nadmiernym poceniem się stóp oraz pęknięcia suche wynikające z zaburzeń wydzielania potu. Pękającej się skórze na podeszwie stóp towarzyszą pogrubienie, przesuszenie, napięcie skóry, swędzenie, żółtawe lub brązowe zabarwienie skóry, dolegliwości bólowe, a nawet krwawienie. Powstające pęknięcia tworzą podłoże dla bakterii, wirusów i grzybów, sprzyjając powstawaniu infekcji oraz alergii skórnych.

 

Jakie są przyczyny pękania skóry na piętach?

Istnieje wiele przyczyn pękającej skóry na piętach. Zasadniczo przyczyny możemy podzielić na pierwotne oraz wtórne. Do przyczyn pierwotnych zalicza się m.in. podłoże genetyczne. Przyczyny wtórne są związane m.in. z nieprawidłową dietą, występowaniem określonych chorób, stosowaniem niektórych leków, brakiem właściwej higieny stóp oraz noszeniem niewłaściwego obuwia.

 

W jaki sposób rozpoznaje się pękanie skóry na piętach?

Rozpoznanie pękającej skóry na piętach opiera się przede wszystkim na zebraniu wywiadu, oględzinach stóp oraz ewentualnie wykonaniu innych dodatkowych badań.

 

Jakie są metody leczenia pękania skóry na piętach?

Istnieje wiele dostępnych sposobów leczenia pękającej skóry na piętach. Wyróżniamy:

 • stosowanie właściwej diety, w tym odpowiednia podaż pokarmów zawierających witaminę A;
 • stosowanie suplementów diety zawierających pochodną witaminy A i E;
 • stosowanie kąpieli stóp zmiękczających twardy naskórek z dodatkiem ziół o właściwościach odświeżających, przeciwbakteryjnych i przeciwgrzybiczych;
 • stosowanie odpowiednich środków pielęgnacyjnych tzw. środków keratolitycznych zawierających np. kwas salicylowy, które złuszczają naskórek (np. żele, kremy);
 • stosowanie skarpetek złuszczających naskórek;
 • stosowanie preparatów o właściwościach nawilżających oraz natłuszczających, tzw. emolientów;
 • stosowanie peelingów mechanicznych zawierających np. piasek lub łupiny orzechów;
 • stosowanie odpowiednich środków pielęgnacyjnych zawierających ekstrakty roślinne (np. zielona herbata, szałwia) o działaniu przeciwgrzybiczym oraz przeciwbakteryjnym z dodatkiem substancji o właściwościach przeciwobrzękowych, chłodzących lub rozgrzewających;
 • zastosowanie tzw. odciążenia, polegającego na przeniesieniu ucisku z miejsca bolesnego na inną, mniej wrażliwą część stopy przy wykorzystaniu filcu, gąbek lub pianek;
 • stosowanie odpowiednich opatrunków gojących i regenerujących;
 • mechaniczne usuwanie nadmiernej ilości zrogowaciałego naskórka za pomocą dłutka, skalpela lub frezu ściernego.

Przed rozpoczęciem leczenia pękającej skóry na piętach warto skonsultować się ze specjalistą podologiem, który na podstawie wywiadu oraz badań profesjonalnie dobierze dla nas odpowiednią metodę leczenia, nie tylko o najwyższym profilu bezpieczeństwa, ale i również skuteczności.

 

Czy możemy zapobiegać pękaniu skóry na piętach?

Pękająca skóra na podeszwach pięt może być związana z różnymi przyczynami. Tym samym, możemy wyróżnić ograniczone metody zapobiegania pękaniu skóry na piętach. Nie bez znaczenia są z pewnością unikanie sytuacji wzmagających nadmierne rogowacenie naskórka, odpowiednia pielęgnacja stóp, w tym właściwa higiena stóp oraz stosowanie odpowiednich przewiewnych, wykonanych z naturalnych materiałów skarpetek i obuwia.

Podsumowując, istnieje wiele przyczyn pękania skóry na piętach. Nie należy bagatelizować tego problemu. Jest to nie tylko problem natury estetycznej, ale i również zdrowotnej. Pęknięcia skóry mogą być nie tylko przyczyną dolegliwości bólowych, ale i również prowadzić do wielu poważnych stanów zapalnych oraz infekcji. Wyróżniamy szereg możliwych sposobów leczenia pękającej skóry pięt. Rozpoznanie właściwej przyczyny oraz ustalenie odpowiedniego postępowania terapeutycznego z pewnością zapewnią poprawę stanu stóp. Z przyjemnością udzielę Wam odpowiednich wskazówek oraz wykonam odpowiednie zabiegi. Z problemem pękającej skóry na piętach możemy uporać się już w trakcie jednej wizyty. Zapobieżenie nawrotom wymaga kontynuacji odpowiedniej pielęgnacji stóp przez Was samodzielnie w domu. Zapraszam do siebie na konsultację! Wspólnie pokonamy tę krępującą dolegliwość!

Dorota Szafarowska

Share Tweet Pin It +1

Czytaj także

Najczęstsze problemy stóp

Opublikowano 14 czerwca 2018

stopa, podolog, usługi podologiczne

Pójdę boso

Opublikowano 20 marca 2018

Poprzedni artykułPójdę boso
Następny artykułGdy pocą się stopy…