Temat Aktualności

Który z preparatów do pielęgnacji stóp i paznokci wybrać? Oto jest pytanie!

Prawdopodobnie każdy z nas choć raz w życiu doświadczy co najmniej jednego z możliwych, rozlicznych problemów w obrębie stóp. Prawdopodobnie większość z nas w takiej sytuacji sięgnie po jeden z preparatów do pielęgnacji skóry stóp i paznokci dostępnych na rynku. Który z preparatów jednak wybrać? Na rynku jest dostępnych wiele różnych produktów różniących się nie tylko ceną, ale i również konsystencją, składem oraz zapachem. Który z preparatów będzie najskuteczniejszy w leczeniu określonego problemu stóp w sytuacji gdy każdy z producentów zapewnia o skuteczności działania swojego produktu? Jaką postać farmaceutyczną produktu najlepiej wybrać? Tabletki, żel czy maść? Czy zastanawialiście się kiedykolwiek jakie substancje czynne znajdują się w składzie preparatów do pielęgnacji stóp? Przedstawię Wam listę popularnych substancji czynnych stosowanych w podologii. Zapraszam do lektury!

Preparaty  pielęgnacyjne do stóp zawierają m.in. ekstrakty roślinne. Jednym z najpopularniejszych ekstraktów wykorzystywanych do pielęgnacji stóp jest wyciąg z liści szałwi. Szałwia jest półkrzewem pochodzącym z rejonu Morza Śródziemnego. Jest uprawiana w wielu krajach na świecie. Szałwia posiada szereg właściwości leczniczych, przez co istnieje wiele wskazań do jej stosowania, w tym również w dziedzinie podologii. Szałwia wykazuje m.in. działanie  przeciwbakteryjne, przeciwzapalne oraz ściągające. Szałwia jest stosowana w leczeniu stanów zapalnych skóry, w tym m.in. w przypadku uszkodzeń naskórka, oparzeń oraz trudno gojących się ran. Szałwię stosuje się również w leczeniu nadpotliwości stóp. Kolejnym z popularnych ekstraktów roślinnych stosowanych w podologii jest zielona herbata. Zielona herbata pochodzi z Chin. Ekstrakt z zielonej herbaty jest stosowany m.in. w celu przyspieszenia gojenia się ran oraz zmniejszenia podrażnień. Zielona herbata wykazuje właściwości antyoksydacyjne oraz przeciwzapalne. Kolejną substancją czynną powszechnie stosowaną w podologii jest rumianek. Rumianek powszechnie występuje w Europie oraz na innych kontynentach. Wyciąg z rumianku posiada m.in. właściwości przeciwbakteryjne, przeciwzapalne oraz rozkurczające. Oczywiście to nie koniec listy!

 

Jakie inne substancje czynne znajdują się w składzie preparatów do pielęgnacji stóp?

Jedną z powszechnie wykorzystywanych substancji czynnych w podologii jest mocznik. Mocznik naturalnie występuje w skórze. Wskazaniem do stosowania preparatów zawierających mocznik są choroby skóry, którym towarzyszy nadmierne wysuszenie i rogowacenie. Mocznik posiada właściwości nawilżające i zmiękczające. Kolejną z powszechnie stosowanych substancji czynnych jest kolagen. Kolagen również występuje w naszym organizmie. Kolagen wykazuje m.in. właściwości regenerujące. Kolagen nawilża, odżywia, uelastycznia i wygładza skórę oraz wzmacnia paznokcie. Gliceryna to kolejna substancja czynna, która często występuje w składzie preparatów do pielęgnacji stóp. Gliceryna posiada właściwości m.in. odżywcze oraz nawilżające. Podobnych substancji aktywnych jest dużo więcej!

Działania niepożądane po zastosowaniu produktów zawierających ww. substancje czynne zdarzają się rzadko. Niemniej działania niepożądane mogą wystąpić np. w przypadku nadwrażliwości na określoną substancję czynną lub w sytuacji niewłaściwego stosowania preparatu. W przypadku problemów w obrębie stóp i paznokci warto zwrócić się do specjalisty podologa, który profesjonalnie doradzi w wyborze określonego produktu.

Pamiętajcie, że kluczowe jest rozpoznanie problemu! Preparat powinien być ściśle dopasowany do  występujących zmian skórnych i paznokciowych. Inaczej możemy jedynie doprowadzić do nasilenia dolegliwości.

Pojawiły się wątpliwości lub pytania? Zauważyliście u siebie zmiany skórne i/lub paznokciowe na stopach, które Was niepokoją? Zapraszam do kontaktu ze mną! Udzielę Wam indywidualnych porad jak zadbać o stopy i paznokcie. Doradzę Wam który z preparatów najskuteczniej zwalczy dany problem. Spotkajmy się! Zapraszam na konsultację!

Share Tweet Pin It +1

Czytaj także

Poprzedni artykułW jaki sposób radzić sobie z łuszczycą stóp i paznokci?
Następny artykułWiecznie młodym być!