Temat Aktualności

Najczęstsze problemy stóp

Przeważająca większość Polaków (87%) deklaruje, że wygląd zewnętrzny stanowi dla nich ważną sprawę, podczas gdy niemal 40% (37%) przyznaje, że przywiązuje do własnego wyglądu bardzo dużą wagę.

Jak sądzicie, dla której z płci wygląd zewnętrzny jest ważniejszy? Zapewne nie będziecie zaskoczeni jeżeli powiem Wam, że są to … kobiety. Niemniej różnica w tym zakresie pomiędzy kobietami i mężczyznami nie jest znacząca (93% vs 80%). Jednocześnie, aż co 5 z nas (20%) nie jest zadowolony ze swojego wyglądu. W tej grupie również przeważają kobiety (25% vs 16%). Jak myślicie co przede wszystkim chcieliby zmienić w swoim wyglądzie Polacy? Aż dla 60% z nas nadmierna waga jest przyczyną niezadowolenia z własnego wyglądu (67% kobiet vs 49% mężczyzn). Wśród przyczyn niezadowolenia znalazły się również nogi. Sprawdźmy jakie są najczęstsze problemy ze stopami zgłaszane przez kobiety.

Stopy są niezwykle ważną częścią naszego ciała. Niestety większość z nas nie przywiązuje do stóp należytej uwagi. Skupiamy się przede wszystkim na ich wyglądzie, zapominając że odpowiednio zadbane stopy to nie tylko względy estetyczne, ale przede wszystkim zdrowotne! Zdrowe stopy to prawidłowe funkcjonowanie w codziennym życiu! Sprawdźmy na jakie dolegliwości w obrębie stóp uskarżają się przede wszystkim kobiety.

 

Grzybica płytki paznokciowej

Grzybica płytki paznokciowej polega na wystąpieniu infekcji grzybiczej na płytkach paznokciowych palców stóp. Najczęściej występujące infekcje grzybicze to grzybice wywołane przez Trichophyton rubrum, Trichophyton mentagrophytes orazEpidermiophyton floccosum. Grzybicy towarzyszą m.in.  żółte lub białe plamy, popękania oraz łamliwość paznokci. Wyróżniamy wiele przyczyn występowania grzybicy płytki paznokciowej, w tym m.in. spadek odporności, starszy wiek oraz uraz płytki paznokciowej. Istnieje szereg dostępnych sposobów leczenia grzybicy płytki paznokciowej, w tym domowych, np. stosowanie preparatów przeciwgrzybiczych oraz specjalistycznych, które możemy wykonać z moją pomocą, np. leczenie laserem.

 

Nadpotliwość stóp

Nadpotliwość stóp polega na nadmiernym wydzielaniu potu w obrębie stóp, któremu towarzyszą m.in. wilgoć oraz nieprzyjemny zapach. Wyróżniamy wiele przyczyn występowania nadpotliwości stóp, w tym m.in. występowanie niektórych chorób oraz stosowanie określonych leków. Istnieje szereg dostępnych sposobów leczenia pękającej skóry pięt, w tym domowych, np. stosowanie odpowiednich środków pielęgnacyjnych absorbujących wilgoć oraz specjalistycznych, które możemy wykonać z moją pomocą, np. stosowanie akupunktury lub zabiegu jonoforezy (jontoferezy).

Czy ten problem dotyczy również Was? Zapraszam do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami na temat nadpotliwości stóp (patrz więcej: art., pt. „Gdy pocą się stopy…”).

 

Pękająca skóra na piętach

Pękanie skóry polega na rogowaceniu naskórka oraz przerwaniu ciągłości skóry na podeszwach stóp, którym towarzyszą m.in. pogrubienie skóry, swędzenie, żółtawe lub brązowe zabarwienie skóry oraz ból. Pęknięcia skóry mogą prowadzić do wielu poważnych stanów zapalnych oraz infekcji. Wyróżniamy wiele przyczyn występowania pękania skóry na piętach, w tym m.in. nieprawidłową dietę, brak właściwej higieny stóp oraz noszenie niewłaściwego obuwia. Istnieje szereg dostępnych sposobów leczenia pękającej skóry pięt, w tym domowych, np. stosowanie kąpieli stóp zmiękczających twardy naskórek oraz specjalistycznych, które możemy wykonać z moją pomocą, np. mechaniczne usuwanie nadmiernej ilości zrogowaciałego naskórka za pomocą dłutka, skalpela lub frezu ściernego.

Czy ten problem dotyczy również Was? Zapraszam do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami na temat pękającej skóry na piętach (patrz więcej: art., pt. „Gdy pęka skóra na podeszwach pięt…”).

 

Wrastanie paznokci

Wrastający paznokieć to dolegliwość polegająca na zakrzywieniu bocznej krawędzi płytki paznokciowej w dół oraz wbijaniu się paznokcia w otaczającą tkankę skórną. Dolegliwość najczęściej pojawia się w obrębie palucha. Wrastającemu paznokciowi towarzyszą m.in. ból, obrzęk oraz zaczerwienienie. Dolegliwość może prowadzić do zanokcicy, zapalenia oraz martwicy. Wyróżniamy wiele przyczyn występowania wrastającego paznokcia, w tym m.in. zaburzenia przepływu krwi w przebiegu wybranych chorób, nieprawidłową technikę obcinania paznokci oraz nadwagę. Istnieje szereg dostępnych sposobów leczenia wrastającego paznokcia, w tym domowych, np. odpowiednia pielęgnacja paznokci stóp oraz specjalistycznych, które możemy wykonać z moją pomocą, np. zastosowanie klamry ortonyksyjnej.

 

Odciski

Odciski, zwane również nagniotkami, to dolegliwość polegająca na nasileniu procesu rogowacenia na powierzchni stóp w wyniku ucisku wywieranego na te powierzchnie. Dolegliwość pojawia się m.in. w obrębie stawów śródstopno-paliczkowych oraz na podeszwie stopy. Odciskom towarzyszą m.in. ból oraz podrażnienie. Wyróżniamy wiele przyczyn występowania odcisków, w tym m.in. noszenie niewłaściwego obuwia oraz nadwagę. Istnieje szereg dostępnych sposobów leczenia odcisków, w tym domowych, np. stosowanie preparatów złuszczających oraz specjalistycznych, które możemy wykonać z moją pomocą, np. usunięcie odcisków za pomocą skalpela.

 

Modzele

Modzele to również dolegliwość polegająca na nasileniu procesu rogowacenia na powierzchni stóp w wyniku ucisku wywieranego na te powierzchnie. W przeciwieństwie do odcisków w przypadku modzeli nie występuje tzw. czop rogowy. Dolegliwość pojawia się m.in. na części podeszwowej stopy oraz zewnętrznych krawędziach palców. Modzelom towarzyszy m.in. żółtawe zabarwienie zmian oraz ból. Wyróżniamy wiele przyczyn występowania modzeli, w tym m.in. noszenie niewłaściwego obuwia oraz nadwagę. Istnieje szereg dostępnych sposobów leczenia modzeli, w tym domowych, np. stosowanie preparatów keratolitycznych oraz specjalistycznych, które możemy wykonać z moją pomocą, np. usunięcie modzeli za pomocą skalpela lub frezarki podologicznej.

Zaprezentowałam Wam wybrane, najczęstsze problemy stóp z jakimi zgłaszają się do mnie kobiety. Oczywiście lista możliwych chorób stóp jest dużo dłuższa. Odczuwacie dolegliwości w obrębie stóp? Nie wiecie co jest ich przyczyną? Odpowiem na wszystkie Wasze wątpliwości i pytania. Zadbajmy o Wasze stopy wspólnie! Zapraszam na konsultację!

Dzisiejszy tekst jest kierowany do Pań. Nie oznacza to jednak, że powyższe problemy dotyczą wyłącznie kobiet. Panowie, zauważyliście u siebie zmiany w obrębie stóp, które Was niepokoją? Zapraszam również Was na konsultację!

Share Tweet Pin It +1

Czytaj także

Gdy pęka skóra na podeszwach pięt…

Opublikowano 11 kwietnia 2018

stopy, bieganie, pielęgnacja, sport

Stopa biegacza

Opublikowano 13 sierpnia 2018

Poprzedni artykułGdy pocą się stopy…
Następny artykułWrastające paznokcie. Co robić, gdy dotknie Cię ten problem?