Temat Aktualności

Podologia bez tajemnic, czyli stopy w centrum uwagi

Podologia

Choroby cywilizacyjne… Starzenie się… Szybkie tempo życia… Moda… To jedynie wybrane czynniki, które sprawiają, że specjaliści podologii są nam tak bardzo potrzebni! Czy słyszeliście kiedykolwiek o podologii? Czy korzystaliście kiedykolwiek z usług specjalisty podologa? Czy ten termin brzmi dla Was tajemniczo? Nic straconego! Z przyjemnością wprowadzę Was w arkana podologii związanej z ochroną zdrowia (tzw. działalność paramedyczna). Jestem kosmetologiem specjalizującym się w podologii. To właśnie ona jest moim zawodem oraz pasją.  Przygotowywałam się do niej przez wiele lat i nadal się dokształcam, aby w pełni profesjonalnie zadbać o swoich pacjentów. Pasją, którą mam przyjemność realizować od wielu lat dla siebie i swoich pacjentów. Zabiegi podologiczne oraz kosmetologiczne wykonuję wyłącznie w profesjonalnych placówkach medycznych, aby w rzetelny sposób zapewnić bezpieczeństwo moim pacjentom.

Czym jest podologia?

Słowo podologia pochodzi od greckich słów podos– stopa oraz  logos– nauka. Podologia, zwana również podiatrią oraz chiropodią, jest dziedziną nauki, w której centrum zainteresowania znajdują się nasze stopy. Niestety podologia jest wciąż utożsamiana z kosmetologią. Niesłusznie! Podologia to nie tylko pielęgnacja stóp, ale przede wszystkim diagnostyka, leczenie oraz zapobieganie chorobom stóp oraz stawu skokowo-goleniowego. Podologia jest dziedziną interdyscyplinarną, tj. wykorzystuje wiedzę z zakresu wielu innych dziedzin medycyny, w tym m.in. dermatologii, diabetologii, flebologii, neurologii oraz fizjoterapii.

 

Czy specjalista podolog jest zatem zawodem medycznym?

Niestety nie. Zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności podologia jest zaliczana do tzw. działalności paramedycznej (PKD 86.90.D). Niemniej specjalista podolog powinien posiadać rozległą wiedzę m.in. z zakresu anatomii i fizjologii. Aby wykonywać zawód podologa należy ukończyć studia wyższe na wydziale kosmetologii w zakresie podologii. Nie można jednak wykluczyć, że pewnego dnia podolog stanie się zawodem medycznym. W Polsce podologia jest dziedziną stosunkowo nową, choć prężnie rozwijającą się oraz zyskującą na rosnącej popularności. Na mocy Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7 sierpnia 2014 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania (Dz.U. z dnia 28 sierpnia 2014 r. poz. 1145) zawód podologa wpisano na listę tzw. średniego personelu do spraw zdrowia praktykującego niekonwencjonalne lub komplementarne metody terapii pod numerem 323014 obok m.in. akupunkturzystów, chiropraktyków, homeopatów oraz osteopatów. Warto podkreślić, że pomimo faktu iż, podologia rozwija się od około kilkunastu lat, jej początki sięgają już czasów starożytnych.

 

Kto powinien korzystać z zabiegów podologicznych?

Z usług specjalisty podologa powinniśmy korzystać wszyscy. Nasze stopy spełniają wiele kluczowych funkcji w naszym życiu (patrz więcej: art., pt. „Pójdę boso”), dlatego też powinniśmy nie tylko leczyć rozpoznane dolegliwości i stany chorobowe stóp, ale i również przede wszystkim im zapobiegać. Niektórzy jednak wymagają szczególnej uwagi, w tym m.in. osoby chorujące na cukrzycę, cierpiące na choroby reumatyczne stóp oraz z wadami i dolegliwościami bólowymi stóp.

 

Jakie są możliwe problemy stóp, z którymi zgłaszają się pacjenci do podologa?

Przeróżne. Poczynając od zmian czysto kosmetycznych, poprzez bolesne defekty oraz kończąc na poważnych patologiach. Warto jednak zaznaczyć, że nawet z pozoru drobna dolegliwość (gdy nieleczona lub leczona nieodpowiednio!) może przerodzić się w poważne problemy zdrowotne.

 

Jakie są najczęstsze problemy stóp?

Do tej grupy należy zaliczyć m.in. grzybicę płytki paznokciowej, nadpotliwość stóp, pękającą skórę na podeszwach stóp, wrastanie paznokci, odciski oraz modzele.

 

Jaki jest zakres usług realizowanych przez specjalistę podologa?

Podolog zajmuje się m.in. poradnictwem ogólnym oraz indywidualnym, przeciwdziałaniem powstawaniu zmian patologicznych w obrębie stóp, rozpoznawaniem stanów chorobowych stóp, analizą deformacji stóp, wykonywaniem zabiegów pielęgnacyjnych oraz terapeutycznych.

 

Jak wygląda wizyta u specjalisty podologa?

Profesjonalny podolog wizytę powinien rozpocząć od przeprowadzenia szczegółowego wywiadu z pacjentem, na podstawie którego rozpozna i ustali przyczynę problemu, z jakim zgłasza się pacjent. Wizyta u podologa obejmuje również badanie przedmiotowe, często przebiegające przy pomocy specjalistycznych urządzeń, ustalenie odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych lub terapeutycznych oraz przygotowanie listy zaleceń do stosowania w domu.

Pamiętajcie, że stopy to nie jedynie układ ruchu. Nie zapominajcie o jednym z powszechnych powiedzeń, które przypisuje się Hipokratesowi – „Lepiej zapobiegać niż leczyć”. Zarówno „zdrowe”, jak i „chore” stopy wymagają naszej uwagi! Warto zaznaczyć, że pozornie zdrowe stopy mogą wymagać zastosowania odpowiedniej terapii. Sami często nie jesteśmy w stanie rozpoznać problemów zdrowotnych w obrębie stóp lub często zdarza się nam je bagatelizować. Pamiętajmy, że stan naszych stóp może wpływać na stan naszego całego organizmu.

Czy zauważyliście u siebie niepokojące zmiany w wyglądzie lub funkcjonowaniu Waszych stóp? Nie wiecie jak odpowiednio zadbać o Wasze stopy? Pojawiły się wątpliwości lub pytania? Spotkajmy się i zadbajmy o Wasze stopy wspólnie! Zapraszam na konsultację!

Zadbajcie o swoje stopy i wybierzcie zabiegi dla siebie! Zapraszam do szczegółowego zapoznania się z ofertą zabiegów podologicznych wykonywanych w placówkach: oferta usług z zakresu podologii. Nie jesteście pewni, które zabiegi są odpowiednie dla Was? Nie martwcie się! Pomogę Wam dobrać odpowiednie zabiegi dopasowane do Waszych potrzeb. Zapraszam do kontaktu. Zabiegi podologiczne oraz kosmetologiczne wykonuję w profesjonalnych gabinetach w placówkach medycznych zlokalizowanych w Warszawie. Szczegółowe informacje dotyczące m.in. godzin otwarcia wraz z godzinami moich przyjęć znajdziecie na stronie: gabinety. Czekam na spotkanie z Wami!

Share Tweet Pin It +1

Czytaj także

stopy, bieganie, pielęgnacja, sport

Stopa biegacza

Opublikowano 13 sierpnia 2018

Nadpotliwość stóp

Gdy pocą się stopy…

Opublikowano 17 maja 2018

Poprzedni artykuł„Lato – ach to ty”, czyli o wakacjach „pełną stopą”
Następny artykułUciążliwe odciski. Jak sobie z nimi radzić?