Temat Aktualności

Pójdę boso

stopa, podolog, usługi podologiczne

Okres zimowy to czas, w którym zwykle o nich zapominamy. Ukrywamy pod grubymi i ciepłymi skarpetkami. Przypominamy sobie o nich wiosną i latem, kiedy zrzucamy z siebie nadmiar ubrań i odkrywamy ciało. To jednak błąd! O stopy (bo o nich mowa!) powinniśmy dbać w ciągu całego roku! Dlaczego warto dbać o stopy? Powodów jest wiele. Najważniejszy z nich (przynajmniej według mnie specjalisty podologii) to fakt, że stopy są jedną z najbardziej eksploatowanych części ciała, a mimo wszystko niosą nas dumnie przez całe życie! Panie i Panowie (tak, ten przekaz kieruję również do mężczyzn!) poświęćmy im odpowiednią ilość czasu. Zasługują na chwilę uwagi z naszej strony!

Stopa to kilkadziesiąt cm2 ciała o skomplikowanej budowie anatomicznej, na której opiera się nasze całe ciało. Stopy umożliwiają nam utrzymanie stabilnej pozycji stojącej (funkcja podporowa). Stopy pełnią również funkcję amortyzacyjną, napędową oraz sensomotoryczną. Stopom poświęca się wiele uwagi w okresie niemowlęcym i dziecięcym, kiedy wnikliwie są obserwowane procesy  kształtowania się architektury stóp oraz intensywnego rozwoju motoryczności pod kątem wystąpienia wad postawy oraz dysfunkcji w obrębie kończyn dolnych. Później zwykle o stopach się zapomina… Przypominamy sobie o nich kilkanaście, kilkadziesiąt lat później, gdy pojawiają się dolegliwości bólowe. Warto podkreślić, że zaniedbania stóp mogą prowadzić nie tylko do problemów natury estetycznej, ale i również medycznej i psychologicznej. Dlaczego warto dbać o stopy?

 

Po pierwsze zdrowie!

Stopy odgrywają niezwykle ważną rolę w naszym życiu, zapewniając nam możliwość swobodnego przemieszczania się. Zaniedbania i lekceważenie zidentyfikowanych wcześniej wad i schorzeń stóp, nieodpowiednia pielęgnacja stóp, złe nawyki higieniczne, nieprawidłowe obciążanie stóp podczas chodzenia czy biegania oraz niewłaściwy dobór obuwia… To jedynie wybrane błędy, które popełniamy. Ich lista jest dużo dłuższa. Są to błędy, które mogą mieć poważne konsekwencje i prowadzić do wielu problemów zdrowotnych, w tym m.in. wrastających paznokci, nadmiernego rogowacenia pięt, brodawek stóp, grzybicy stóp i paznokci, palucha koślawego, ostrogi piętowej, zapalenia ścięgna Achillesa, płaskostopia lub stopy cukrzycowej. Warto podkreślić, że lekceważenie niektórych zmian chorobowych w obrębie stóp może prowadzić do ich nasilenia i pogorszenia stanu zdrowia. Są również problemy zdrowotne stóp o potencjale zakaźnym (np. grzybica stóp). Możemy zatem stanowić źródło zakażenia dla osób z kontaktu. Warto również zaznaczyć, że stopy mogą  być markerem innych problemów zdrowotnych, dlatego też tak ważna jest wizyta u specjalisty, który dokona prawidłowej diagnostyki naszych stóp.

 

Po drugie estetyka!

Z sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej przeprowadzonego w sierpniu 2017 r. wynika, że niemal 90% z nas uważa, że wygląd zewnętrzny odgrywa ważną rolę w życiu (87%), przy czym my kobiety zwracamy większą uwagę na własny wygląd w porównaniu do mężczyzn (93% vs 80%), choć warto podkreślić, że różnica nie jest znacząca. Stopy są bez wątpienia jedną z naszych wizytówek! Zmatowiałe, pożółkłe, łamliwe i rozwarstwione paznokcie czy zrogowaciałe, pękające, łuszczące się pięty nie wyglądają estetycznie. Zdrowe, zadbane stopy z pewnością będą prezentowały się lepiej. My sami również będziemy bardziej zadowoleni z własnego wyglądu! Ponadto, stopy utożsamia się z takimi cechami jak atrakcyjność i seksualność. Nie zapominajmy, że stan naszych stóp mówi o nas naprawdę wiele!

 

Po trzecie komfort!

Choroby stóp mogą prowadzić nie tylko do problemów natury medycznej czy estetycznej, ale i również psychologicznej. Dolegliwościom lub schorzeniom w obrębie stóp mogą również towarzyszyć nie tylko nieestetyczne, bolesne zmiany, ale i również krępujący nieprzyjemny zapach, zwiększona potliwość stóp lub swędzenie. Problemy mogą powodować dyskomfort, kompleksy, a nawet stany depresyjne. Osoby borykające się z ww. problemami mogą unikać kontaktów towarzyskich oraz rezygnować z niektórych aktywności obawiając się wymownych spojrzeń lub nieprzyjemnych uwag ze strony innych. Świadczą o tym m.in. wyniki badania przeprowadzonego przez Prof. Teresę Rzepę, psycholog z SWPS oraz Prof. Ryszarda Żabę i Dr Oliwię Jakubowicz z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, z którego wynika, że grzybica paznokci, obok m.in. chorób przenoszonych drogą płciową, jest jedną z 10 chorób uznawanych za najbardziej wstydliwe w opinii Polaków… Pozbądźmy się wstydu! Zadbajmy o swoje dobre samopoczucie!

Czy jesteście zaniepokojeni? Niepotrzebnie! Na szczęście nie jesteście sami! Z problemami dotyczącymi stóp, poczynając od drobnych zmian występujących na stopach, przez diagnostykę wad i zniekształceń stóp aż do leczenia zmian chorobowych w stopie cukrzycowej, możecie zgłosić się do mnie, specjalisty podologii. Podolog to specjalista zajmujący się diagnostyką i leczeniem schorzeń kończyn dolnych, w tym przede wszystkim stóp. Kompleksowo ocenię stan Waszych stóp oraz ustalę (w zależności od potrzeb) odpowiednie postępowanie, np. zabiegi pielęgnacyjne lub lecznicze. Nie zwlekajcie! Umówcie się na wizytę! Zapraszam do siebie! Zadbajcie o stopy, bo warto! Niech dalej niosą Was przez życie gładko, bezboleśnie i radośnie!

Dorota Szafarowska

Share Tweet Pin It +1

Czytaj także

podolog, usługi podologiczne

Stopy a sport

Opublikowano 10 sierpnia 2018

Nadpotliwość stóp

Gdy pocą się stopy…

Opublikowano 17 maja 2018

Poprzedni artykułDzień dobry
Następny artykułGdy pęka skóra na podeszwach pięt…