Temat Aktualności

W jaki sposób radzić sobie z grzybicą paznokci?

Codziennie nasze stopy są narażone na szereg problemów skórnych. Grzybica płytki paznokciowej jest jedną z najczęstszych dolegliwości w obrębie stóp, z którą zgłaszamy się do dermatologów i specjalistów podologii. Szacuje się, że ten problem może dotyczyć nawet co 5 osoby w Polsce. Grzybica paznokci jest również jednym z najbardziej wstydliwych problemów, z którymi się zmagamy. Jest to dolegliwość, której nie należy lekceważyć. Nieleczona grzybica może być przyczyną inną problemów zdrowotnych, które znacząco obniżają jakość życia osoby chorej. Czym jest grzybica paznokci? Jakie są objawy grzybicy płytki paznokcia? W jaki sposób leczy się grzybicę paznokci? Z przyjemnością odpowiem na wszystkie Wasze wątpliwości.

 

Czym jest grzybica paznokci?

Grzybica paznokci jest wysoce zakaźną chorobą powodowaną przez różne gatunki grzybów (grzyby dermatofitowe, drożdżopodobne oraz pleśniowe), w tym najczęściej Trichophyton rubrum, Trichophyton mentagrophytes oraz Epidermiophyton floccosum. Grzybica paznokci jest również jednym z najczęściej obserwowanych problemów w obrębie stóp. Grzybica płytki paznokciowej to nie jedynie problem natury kosmetycznej, ale i również psychologicznej.

 

U kogo może wystąpić grzybica paznokci?

Zachorować może każdy z nas. Wyróżniamy jednak czynniki, które zwiększają naszą podatność na zachorowanie, w tym m.in. starszy wiek, obniżenie odporności, niedoczynność tarczycy, zaburzenia metaboliczne, nadmierną potliwość stóp, nieprawidłową higienę stóp, noszenie nieodpowiednio dobranego obuwia i skarpet, urazy płytki paznokciowej oraz niewłaściwe korzystanie z miejsc użyteczności publicznej, np. basenów. Wysokie temperatury oraz wilgotność sprzyjają rozmnażaniu się grzybów.

 

W jaki sposób objawia się grzybica płytki paznokciowej?

Grzybica paznokci przebiega dość charakterystycznie. Pojawiają się typowe zmiany w zakresie zabarwienia, kształtu i wyglądu paznokcia. W przebiegu choroby występują żółte, białe lub brązowe plamy, matowość, pobrużdżenia, popękania, pogrubienie oraz oddzielanie się płytki paznokcia. Miękkość, kruchość oraz łamliwość płytki paznokciowej prowadzą do dostawania się brudu i zaciemnienia płytki. Zmianom może towarzyszyć uczucie pieczenia, swędzenia, bólu oraz nieprzyjemny zapach.

 

Czy na podstawie wyłącznie zmian w obrębie płytki paznokcia można rozpoznać grzybicę?

Zmiany pojawiające się w przebiegu grzybicy (choć charakterystyczne) mogą sugerować również inne problemy, dlatego też podstawą do rozpoznania grzybicy jest tzw. badanie mykologiczne. Badanie umożliwia rozpoznanie grzybów odpowiedzialnych za wystąpienie grzybicy paznokci. Materiał do badania jest pobierany z miejsc objętych infekcją grzybiczą.

 

W jaki sposób leczy się grzybicę paznokci?

Leczeniem grzybicy zajmują się dermatolodzy. Następnie pacjent powinien zostać skierowany do specjalisty podologa, który wspólnie z lekarzem ustali dalsze postępowanie terapeutyczne. Wśród dostępnych metod leczenia grzybicy paznokci wymienia się przede wszystkim stosowanie leków o działaniu ogólnym i miejscowym. W sprzedaży jest dostępnych szereg leków o działaniu przeciwgrzybiczym pod przeróżną postacią, w tym m.in. tabletek, maści, kremów, żeli oraz lakierów do paznokci. Preparaty przeciwgrzybicze mogą zawierać następujące substancje czynne, np. terbinafinę, itrakonazol, flukonazol (leczenie ogólne) oraz cyklopiroks, amorolfinę, bifonazol (leczenie miejscowe). Leczenie grzybicy jest procesem długotrwałym. Terapia może trwać nawet kilkanaście miesięcy. Niestety często zdarzają się nawroty choroby. Dużą popularnością cieszy się również naświetlanie zmienionych chorobowo miejsc. Terapia laserowa jest alternatywą dla osób, które nie mogą przyjmować leków. W terapii stosuje się laser neodymowo-jagowy (laser termiczny) lub laser Lunula („zimny” laser). Laseroterapia prowadzi do zmniejszenia ilości strzępków grzybów chorobotwórczych znajdujących się pod płytką paznokcia oraz stymuluje wzrost płytki paznokcia. W niektórych przypadkach stosowanie laseroterapii jest przeciwskazane, np. obecności choroby nowotworowej, stosowania leków światłoczułych oraz ciąży. Poza terapią laserową podolog może również wykonać zabiegi mające na celi rekonstrukcję płytki paznokcia (np. metoda żelowa lub akrylowa) lub zalecić stosowanie odpowiednich preparatów, które sprawią, że płytki będą wyglądały zdrowiej. W przypadku wystąpienia grzybicy należy ściśle stosować się do wszystkich zaleceń dermatologa i specjalisty podologa. Przerwanie leczenia może skutkować nasileniem się infekcji grzybiczej.

 

W jaki sposób możemy zapobiegać wystąpieniu grzybicy paznokci?

Wyróżniamy szereg sposobów minimalizujących ryzyko wystąpienia grzybicy paznokci, w tym m.in. odpowiednią higienę stóp, noszenie przewiewnych skarpet oraz właściwego obuwia, dezynfekcję obuwia, stosowanie preparatów przeciwgrzybiczych, noszenie klapek w miejscach użyteczności publicznej, np. na basenach, nie używanie skarpetek oraz obuwia należących do innych osób, nie używanie przyborów do pedicure, z których korzystają również inne osoby oraz nie korzystanie z salonów pedicure o wątpliwych standardach higienicznych.

 

Pojawiły się wątpliwości lub pytania? Zauważyliście u siebie zmiany, które przypominają grzybicę płytki paznokciowej?

Zapraszam do kontaktu ze mną! Udzielę Wam indywidualnych porad jak zadbać o stopy, aby uniknąć wystąpienia grzybicy paznokci. Współpracuję z lekarzami medycyny o rożnej specjalizacji dzięki czemu w sposób optymalny mogę zadbać o Wasze potrzeby. Spotkajmy się! Zapraszam na konsultację!

Share Tweet Pin It +1

Czytaj także

Poprzedni artykułKilka słów o laseroterapii w podologii
Następny artykułW jaki sposób radzić sobie z brodawkami wirusowymi?