Temat Aktualności

W jaki sposób radzić sobie z łuszczycą stóp i paznokci?

„Ona może pojawić się w Twoim życiu całkiem, całkiem niespodziewanie. Tak jak uderzenie pioruna. Wskoczy Ci na nogi, potem na plecy, aż w końcu zajmie się całym Twoim ciałem (…)”.W ten sposób rozpoczyna się jeden ze spotów powstałych w ramach kampanii „Odkryj. Poznaj. Zaakceptuj” organizowanej przez Unię Stowarzyszeń Chorych na Łuszczycę i ŁZS. Łuszczyca jest chorobą przewlekłą przebiegającą z charakterystycznymi zmianami skórnymi i paznokciowymi, które mogą prowadzić do ograniczenia kontaktów towarzyskich. Łuszczyca nie jest chorobą zakaźną. Niestety osoby z łuszczycą często są narażone na stygmatyzację. Łuszczyca jest chorobą wiążącą się z cierpieniem fizycznym i psychicznym. Czym jest łuszczyca? Jakie są objawy łuszczycy? W jaki sposób leczy się łuszczycę? Z przyjemnością odpowiem na wszystkie Wasze wątpliwości.

Czym jest łuszczyca?

Łuszczyca to przewlekła, niezakaźna choroba zapalna przebiegająca z charakterystycznymi zmianami na skórze i paznokciach z tendencją do nawracania.

 

U kogo może  wystąpić łuszczyca?

Łuszczyca dotyczy w równym stopniu kobiet i mężczyzn. Etiologia łuszczycy nie została do końca poznana. Wśród czynników rozwoju łuszczycy wymienia się czynniki genetyczne oraz immunologiczne.

 

W jaki sposób objawia się łuszczyca?

Przebieg zespołu chorobowego jest dość charakterystyczny, choć pojawiające się zmiany skórne i paznokciowe mogą zostać pomylone z innymi jednostkami chorobowymi. W przebiegu łuszczycy na skórze początkowo pojawiają się drobne czerwonobrunatne grudki o złuszczającej się powierzchni. Zaawansowane zmiany skórne obejmują większą powierzchnię i są pokryte tzw. blaszkami łuszczycowymi. Zmiany występują zazwyczaj w okolicy kolan, łokci oraz owłosionej skóry głowy. Zmiany mogą występować również w okolicy dłoni oraz stóp. Łuszczyca może również przebiegać ze zmianami w obrębie paznokci (np. zgrubienie płytki, naparstkowanie, kruchliwość płytki, spełzanie płytek, przebarwienia płytki). Łuszczyca może również obejmować stawy. Zmianom może towarzyszyć swędzenie, ból oraz ograniczenia ruchowe, które wpływają na dyskomfort fizyczny i psychiczny obniżając jakość życia pacjentów z łuszczycą.

 

Czy na podstawie wyłącznie zmian na skórze i paznokciach można rozpoznać łuszczycę?

Zespół chorobowy jest związany z wystąpieniem charakterystycznych objawów. Niemniej w razie wątpliwości pobiera się wycinek skóry do badania histopatologicznego.

 

W jaki sposób leczy się łuszczycę skóry i paznokci?

W leczeniu łuszczycy stosuje się farmakologię, w tym m.in. leki o działaniu miejscowym oraz ogólnym, fototerapię, fotochemioterapię oraz preparaty do pielęgnacji skóry i płytki paznokcia. Wśród metod podologicznych leczenia zmian łuszczycowych wymienia się oczyszczenie zmienionych chorobowo miejsc, usuwanie powstałych zrogowaceń, stosowanie preparatów o działaniu zmiękczającym, regenerującym i nawilżającym pod postacią kremów oraz maści, zawierających m.in. kwas salicylowy, mocznik, witaminy A i D3, opracowanie lub rekonstrukcję płytki paznokcia. Łuszczyca jest chorobą przewlekłą z tendencją do nawracania, dlatego też pacjent powinien regularnie zgłaszać się do specjalisty podologa. W przypadku wystąpienia zmian łuszczycowych należy ściśle stosować się do wszystkich zaleceń podologa. Przerwanie leczenia może skutkować zaostrzeniem zmian łuszczycowych.

 

W jaki sposób możemy zapobiegać zaostrzeniu zmian łuszczycowych?

Wyróżniamy szereg różnych sposobów minimalizujących ryzyko zaostrzenia zmian w przebiegu łuszczycy, w tym m.in. stosowanie odpowiedniej diety, niepalnie tytoniu, unikanie stresu oraz odpowiednią pielęgnację zmian łuszczycowych. Istotne jest również odpowiednie przycinanie paznokci oraz noszenie dopasowanego obuwia.

 

Pojawiły się wątpliwości lub pytania? Zauważyliście u siebie zmiany sugerujące łuszczycę? Zapraszam do kontaktu ze mną! Udzielę Wam indywidualnych porad jak zadbać o stopy i paznokcie, aby uniknąć nawracania tego problemu. Współpracuję z lekarzami innych specjalności, aby w sposób kompleksowy zadbać o Wasze stopy. Spotkajmy się!

 

 

Share Tweet Pin It +1

Czytaj także

stopy, bieganie, pielęgnacja, sport

Stopa biegacza

Opublikowano 13 sierpnia 2018

Poprzedni artykułStopa cukrzycowa
Następny artykułKtóry z preparatów do pielęgnacji stóp i paznokci wybrać? Oto jest pytanie!