Temat Aktualności

W jaki sposób radzić sobie z wrastającymi paznokciami?

Podologia

Wrastające paznokcie są jedną z częstych dolegliwości, z którymi się zmagamy. Jest to problem powodujący zarówno dyskomfort fizyczny, jak i również psychiczny. Wrastające paznokcie są związane nie tylko z silnymi dolegliwościami bólowymi utrudniającymi chodzenie, ale i również problemami estetycznymi przez co skutecznie obniżają jakość życia pacjentów. Jest to dolegliwość, której z pewnością nie należy lekceważyć. Niestety jest to również schorzenie, które nawet pomimo leczenia ma tendencję do nawracania. Czym są wrastające paznokcie? Jakie są objawy wrastających paznokci? W jaki sposób leczy się wrastające paznokcie? Z przyjemnością odpowiem na wszystkie Wasze wątpliwości.

 

Czym są wrastające paznokcie?

Wrastające paznokcie to zespół chorobowy objawiający się zdeformowaniem płytki paznokcia w postaci zakrzywienia bocznej krawędzi płytki paznokciowej w dół  i wrastaniem płytki w okoliczną tkankę skórną palców u stóp, co powoduje uszkodzenie skóry i uciskowe dolegliwości bólowe o intensywnym nasileniu. Problem obserwuje się przede wszystkim w obrębie dużego palca, zwanego paluchem. Proces chorobowy może również obejmować małe palce stóp.

 

U kogo mogą wystąpić wrastające paznokcie?

Zachorować może każdy z nas. Problem może wystąpić przede wszystkim u noworodków (dolegliwość zazwyczaj ustępuje przed ukończeniem 12 miesiąca życia), osób w wieku 11-30 lat oraz osób starszych. Wyróżniamy czynniki, które zwiększają naszą podatność na wystąpienie wrośniętych paznokci, w tym m.in. obecność chorób naczyniowych powodujących zaburzenia mikrokrążenia, czynniki genetyczne polegające m.in. na zaburzeniach wzrostu paznokcia, zmiany ortopedyczne w obrębie palców stóp, np. płaskostopie, nieprawidłową technikę pielęgnacji paznokci polegającą na zbyt krótkim obcinaniu płytki paznokciowej i pozostawianiu postrzępionych krawędzi płytki oraz nadmiernym opiłowaniem płytki, urazy płytki paznokcia wywołane nieprawidłowo dobranym obuwiem, nadwagę i otyłość oraz nadmierną potliwość stóp.

 

W jaki sposób objawiają się wrastające paznokcie?

Przebieg zespołu chorobowego jest dość charakterystyczny. Pojawiają się typowe zmiany w zakresie kształtu i wyglądu paznokcia. Płytka paznokcia ulega zakrzywieniu. Otaczające zmieniono chorobowo płytkę tkanki skórne są często zaczerwienione i opuchnięte ze względu na wystąpienie stanu zapalnego. Zmianom towarzyszy uczucie silnego bólu, które może utrudniać chodzenie. Wrastanie płytki paznokciowej w skórę może prowadzić do powstania ziarniny, zwanej również dzikim mięsem, której może towarzyszyć obecność krwi oraz sączącej wydzieliny ropnej, co z kolei może wywołać zanokcicę, zapalenie lub martwicę.

 

Czy na podstawie wyłącznie zmian w obrębie płytki paznokcia można rozpoznać problem wrastających paznokci?

Tak. Zespół chorobowy jest związany z wystąpieniem charakterystycznych objawów, których nie można pomylić z innymi dolegliwościami.

 

W jaki sposób leczy się wrastające paznokcie? Wcześniej leczenie polegało na zrywaniu płytki paznokcia objętej procesem chorobowym, co było związane nie tylko z silnym bólem, ale i również słabymi efektami terapeutycznymi. Odrastająca płytka paznokcia nie tylko ulegała deformacji w zakresie kształtu i koloru, ale i również na nowo wrastała w okoliczne tkanki skórne. Wśród obecnie stosowanych metod leczenia wrośniętych paznokci wymienia się przede wszystkim założenie tzw. klamry ortonyksyjnej. Klamry ortonyksyjne nie tylko zapewniają skuteczne wyprowadzenie wrośniętych paznokci, ale i również poprawiają wygląd płytki paznokciowej. Prototypem klamry była dźwignia z drutu sprężynowego opracowana przez Edwarda E. Stedmana w 1873 r. Pierwsze klamry wprowadzono na przełomie lat 40. i 50. XX w. Obecnie na rynku jest dostępnych szereg różnych klamer korygujących działających na zasadzie dźwigni, sprężyny oraz szynowania, w tym np. klamra Rossa Frasera (1964 r.), Orthese® Austria (1977 r.), Erki (1982 r.), BS Spange (1987 r.), VHO Oschold Perfect (1988 r.), OnyClip (1990 r.), Goldstadtspange (1990 r.), Ora (2006 r.), Podofix (2007 r.), COMBIped (2010 r.) oraz Podoklamra (2014 r.). O wyborze klamry decyduje specjalista podolog na podstawie kilku zmiennych, w tym grubości i elastyczności płytki paznokciowej, sposobu wrastania płytki paznokcia w okoliczne tkanki skórne oraz okresu trwania dolegliwości. Klamry można zastosować po wycofaniu stanu zapalnego z paznokcia. Przed założeniem klamry stosuje się tzw. tamponowanie, które sprowadza się do założenia opatrunków pod brzegi płytki paznokciowej w celu zmniejszenia nacisku na wał paznokciowy oraz zminimalizowania powstałych podrażnień. Działanie klamry polega na podniesieniu brzegów bocznych płytki paznokciowej, co zapobiega jej wrastaniu w skórę. Czas trwania terapii klamrami zależy m.in. od grubości i kształtu płytki paznokciowej, stanu tkanki skórnej okalającej paznokieć objęty procesem chorobowym oraz przestrzegania zaleceń podologa. Klamry należy nosić co najmniej 6 miesięcy, zazwyczaj do 12 miesięcy. Wrastające paznokcie można również leczyć za pomocą tzw. kostki arkady. Metoda polega na podniesieniu płytki paznokciowej za pomocą żywicy akrylowej. Metoda zapewnia nadanie odpowiedniego kształtu płytce paznokciowej oraz prawidłowego toru wzrostu paznokcia. Zazwyczaj wystarczy jeden zabieg. Kolejną z metod jest plastyka wałów paznokciowych polegająca na chirurgicznym zmniejszeniu przerośniętych części wału (metoda stosowana przez lekarzy). Niestety żadna z metod nie gwarantuje całkowitego wyleczenia. Problem wrastających paznokci może nawracać. W przypadku wystąpienia wrastających paznokci należy ściśle stosować się do wszystkich zaleceń specjalisty podologa. Przerwanie leczenia może skutkować pogorszeniem się stanu paznokcia i okalającej tkanki skórnej oraz nasileniem się dolegliwości bólowych.

 

W jaki sposób możemy zapobiegać wystąpieniu wrastających paznokci?

Wyróżniamy szereg różnych sposobów minimalizujących ryzyko wystąpienia wrośniętych paznokci, w tym m.in. odpowiednią higienę stóp, noszenie właściwego obuwia, prawidłowe obcinanie płytki paznokcia oraz dbałość o prawidłową masę ciała.

 

Pojawiły się wątpliwości lub pytania? Zauważyliście u siebie zmiany sugerujące wrośnięte paznokcie? Zapraszam do kontaktu ze mną! Udzielę Wam indywidualnych porad jak zadbać o stopy, aby uniknąć wystąpienia i nawracania tego bolesnego problemu. Spotkajmy się! Zapraszam na konsultację!

Share Tweet Pin It +1

Czytaj także

Poprzedni artykułW jaki sposób radzić sobie z brodawkami wirusowymi?
Następny artykułStopa cukrzycowa