Temat Aktualności

W trosce o piękno i zdrowie skóry

Od 1,5m2do 2 m2. Tyle wynosi powierzchnia skóry dorosłego człowieka. Skóra odgrywa wiele istotnych ról w naszym organizmie. Ochrania narządy przed czynnikami zewnętrznymi. Odpowiada za m.in. termoregulację oraz odbiór bodźców. Skóra jest odzwierciedleniem naszego stanu zdrowia. Skóra jest naszą wizytówką. W jaki sposób powinniśmy dbać o naszą skórę, aby mogła nam nie tylko prawidłowo służyć, ale i zachwycać pięknem? Jakie są największe mity związane z pielęgnacją skóry ciała? Z przyjemnością odpowiem na wszystkie Wasze wątpliwości. 

Skóra jest największym organem ludzkiego ciała. Powierzchnia skóry u osoby dorosłej wynosi od 1,5m2do 2 m2. Grubość skóry waha się od 0,5 do 4 mm. Skórę tworzą trzy warstwy, w tym naskórek, skóra właściwa oraz tkanka podskórna. Skóra stanowi złożony system, w którym występują m.in. naczynia krwionośne, naczynia chłonne, zakończenia nerwowe, gruczoły potowe, gruczoły łojowe oraz mieszki włosowe. Podstawowymi zadaniami skóry są ochrona narządów przed czynnikami zewnętrznymi oraz regulacja temperatury ciała. Wśród innych funkcji skóry można wymienić m.in.  reakcję odpornościową organizmu, gospodarkę tłuszczów i witamin oraz odbiór bodźców. W pewnych okolicach nasza skóra jest cieńsza, niemniej skóra całego ciała wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Dlaczego? Codziennie nasza skóra jest eksponowana na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych, w tym m.in. promieniowania UV oraz substancji chemicznych mogących działać drażniąco na skórę. Choć nasza skóra jest bardzo wytrzymałym narządem, w sytuacji gdy nie zadbamy o jej kondycję w sposób odpowiedni, może ulec osłabieniu. Skóra staje się wtedy cieńsza i bardziej wrażliwa. Ponadto, skóra starzeje się szybciej oraz jest bardziej podatna na wystąpienie różnych chorób skóry. 

Sposób pielęgnacji skóry jest uzależniony od kilku czynników, w tym m.in. rodzaju skóry (cera normalna, cera sucha, cera tłusta oraz cera mieszana), wieku, chorób współistniejących, obecności zmian na skórze oraz pory roku. Skóra każdego z nas jest wyjątkowa, dlatego też powinna być pielęgnowana w odpowiedni, dopasowany do potrzeb sposób. Pamiętajmy, że błędy w pielęgnacji skóry mogą nasilić występujące problemy skórne oraz prowadzić do chorób skory. Dlatego też warto skorzystać z pomocy specjalisty kosmetologa, który profesjonalnie oceni kondycję naszej skóry oraz doradzi w jaki sposób prawidłowo o nią zadbać, aby była zdrowa i piękna.

Poniżej przedstawiam kilka podstawowych zasad pielęgnacji skóry ciała:

  • regularne, dokładne oczyszczanie (rano i wieczorem),
  • odpowiednie nawilżenie,
  • stosowanie preparatów o działaniu opóźniającym proces starzenia dopasowanych do rodzaju skóry, 
  • ochrona przed promieniowaniem słonecznym,
  • stosowanie urozmaiconej i zbilansowanej diety,
  • zadbanie o odpowiednią ilość i jakość snu,
  • uprawianie regularnej aktywności fizycznej,
  • unikanie stresu.

Pamiętajmy, że regularna i odpowiednia pielęgnacja pozwoli nam cieszyć się zdrową i piękną skórą  przez wiele lat. O skórę możemy również odpowiednio zadbać korzystając z profesjonalnych zabiegów kosmetologicznych, w tym m.in. masażu, peelingów chemicznych, kawitacji, mezoterapii oraz laseroterapii. 

W Internecie pojawia się wiele różnych, niejednokrotnie sprzecznych informacji na temat pielęgnacji skóry. Poniżej przedstawiam kilka mitów związanych z pielęgnacją skóry ciała.

Jedynie skóra w wybranych okolicach ciała, np. skóra na twarzy wymaga odpowiedniej pielęgnacji.

FAŁSZ! Skóra całego ciała wymaga stosowania odpowiednich środków pielęgnacyjnych, w tym m.in.  wspomagających odbudowę płaszcza hydrolipidowego skóry.

Skóra wymaga jednakowej pielęgnacji w ciągu całego roku.

FAŁSZ! Skóra codziennie wymaga odpowiedniego oczyszczenia i nawilżenia. W okresie jesienno-zimowym jednak skóra wymaga dodatkowej ochrony i nawilżenia ze względu na nasilone działanie szkodliwych czynników atmosferycznych, w tym m.in. zimna i wiatru. W okresie letnim z kolei należy dodatkowo wzmocnić ochronę skóry przed działaniem szkodliwych promieni UV.

Dieta nie ma wpływu na kondycję skóry. 

FAŁSZ! Zdrowy styl życia, w tym odpowiednio urozmaicona i zbilansowana dieta (m.in. duża ilość warzyw i owoców) również wpływa na stan naszej skóry. Niedobór witamin lub składników mineralnych w organizmie przełoży się na pogorszenie wyglądu i kondycji skóry.

Pojawiły się wątpliwości lub pytania? Zastanawiacie się w jaki sposób odpowiednio pielęgnować Waszą skórę? Zapraszam do kontaktu ze mną! Udzielę Wam indywidualnych porad jak odpowiednio zadbać o skórę w każdym wieku. Współpracuję z lekarzami innych specjalności, aby w sposób kompleksowy zadbać o Waszą skórę. Pamiętajcie, że skóra jest naszą wizytówką. Spotkajmy się! Zapraszam na konsultację! 

Share Tweet Pin It +1

Czytaj także

Wszystko o cerze dojrzałej

Opublikowano 30 stycznia 2019

Nadpotliwość stóp

W stopie siła!

Opublikowano 18 stycznia 2017

Poprzedni artykułWszystko o cerze dojrzałej
Następny artykułTerapia podologiczna u pacjentów z zaburzeniami mikrokrążenia