Temat Aktualności

Wszystko o cerze dojrzałej

Dojrzałość płciowa, dojrzałość społeczna, dojrzałość emocjonalna, dojrzałość umysłowa… Istnieje wiele różnych rodzajów dojrzałości. Dlatego też trudno jednoznacznie określić jej umowną granicę. W jakim wieku skóra osiąga dojrzałość? Co rozumiemy pod pojęciem cery dojrzałej? Jakie są sposoby pielęgnacji cery dojrzałej? Jakie są największe mity związane z cerą dojrzałą? Z przyjemnością odpowiem na wszystkie Wasze wątpliwości. Zapraszam do lektury!

Starzenie się jest naturalnie zachodzącym procesem fizjologicznym. Wraz z wiekiem zachodzi wiele różnych zmian w naszym organizmie. Oznaki starzenia są szczególnie zauważalne na naszej skórze. Wraz z upływem czasu skóra traci nawilżenie, elastyczność oraz jędrność. Spowalniają procesy regeneracyjne skóry. Pojawiają się przebarwienia oraz zmarszczki. Starzenie się skóry jest procesem złożonym i indywidualnym, gdyż jest uzależnione od wielu różnych czynników wewnętrznych (np. czynników genetycznych) oraz zewnętrznych (np. stylu życia). Pierwsze zmiany pojawiają się zazwyczaj po 20 roku życia, kiedy skóra zaczyna tracić swoje naturalne nawilżenie. Po 30 roku życia zaczynają powstawać pierwsze zmarszczki, w tym przede wszystkim na czole. Po 40 roku życia skóra staje się cieńsza, mniej jędrna oraz elastyczna. Zmarszczki pogłębiają się w szczególności w okolicach oczu i ust. Po 50 roku życia jest zauważalny spadek objętości skóry. Opadają kąciki ust, oczu oraz powieki. Owal twarzy staje się nieregularny. Pogłębia się bruzda nosowo – wargowa. Skóra staje się sucha. Po 60 roku życia skóra dalej traci gęstość oraz grubość. Na skórze pojawiają się przebarwienia. O cerze dojrzałej mówimy zazwyczaj ok. 40 roku życia. 

Cera dojrzała jest wymagająca. O cerę dojrzałą należy dbać poprzez: 

  • odpowiednie oczyszczanie w celu usunięcia zanieczyszczeń gromadzących się na skórze i ograniczających wchłanianie składników odżywczych znajdujących się w kosmetykach do pielęgnacji,
  • stosowanie peelingów w celu złuszczenia skóry, poprawy krążenia krwi i pobudzenia procesów regeneracyjnych skóry,
  • stosowanie odpowiednich preparatów o właściwościach nawilżających oraz przeciwzmarszczkowych, zawierających m.in. retinol, kwas hialuronowy, peptydy, witaminę C, witaminę E oraz koenzym Q, w tym w szczególności w okolicach pod oczami,
  • ochronę przed promieniowaniem słonecznym i stosowanie kremów z filtrem UV,
  • wykonywanie masażu twarzy, co poprawia krążenie krwi oraz utlenienie i odżywienie skóry,
  • unikanie zachowań przyspieszających proces starzenia się skóry. 

Pielęgnacja cery dojrzałej polega również na unikaniu czynników, które przyspieszają starzenie się skóry, w tym m.in. palenia tytoniu, nadużywania alkoholu oraz stresu. Należy również zadbać o odpowiednią ilość oraz jakość snu.

O cerę dojrzałą możemy odpowiednio zadbać z pomocą profesjonalnych kosmetologów, którzy zaproponują nam dopasowane do naszych potrzeb zabiegi, jak i również doradzą w wyborze odpowiednich kosmetyków. Wśród dostępnych zabiegów zapewniających redukcję oznak starzenia się można wymienić m.in. zabiegi z wykorzystaniem fali ultradźwiękowej lub fali radiowej, laseroterapię, zabiegi z kwasami, mikrodermabrazję, oksybrazję, peelingi chemiczne, mezoterapię, zabieg SCARLET RF® oraz zabieg DERMAPEN® (patrz więcej: art., pt. „Wiecznie młodym być!”).

Pamiętajcie, że cera dojrzała jest wymagająca, jednak nasza skóra wymaga oczyszczenia i nawilżenia od najmłodszych lat. Metody pielęgnacyjne powinny być odpowiednio dopasowane do wieku oraz rodzaju skóry.

Jakie są najczęstsze mity związane z cerą dojrzałą?

Nie mamy wpływu na starzenie się skóry.

FAŁSZ! Sposób w jaki pielęgnujemy naszą skórę oraz nasz styl życia mają decydujący wpływ na kondycję naszej cery. Dokonując odpowiednich wyborów możemy długo cieszyć się piękną i zdrowo wyglądającą cerą. Pamiętajmy, że cera dojrzała jest również piękna!

Jedynie cera dojrzała wymaga pielęgnacji za pomocą specjalistycznych kosmetyków.

FAŁSZ! Skóra w każdym wieku wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Z czasem zmieniają się jedynie potrzeby skóry.

Cerę dojrzałą można pielęgnować jedynie poprzez stosowanie kosmetyków.

FAŁSZ! W pielęgnacji cery dojrzałej równie ważny jest zdrowy styl życia, w tym m.in. odpowiednio urozmaicona i zbilansowana dieta oraz odpowiednia ilość i jakość snu. Cerę dojrzałą możemy również pielęgnować za pomocą specjalistycznych zabiegów kosmetologicznych. 

Kosmetyki do pielęgnacji cery dojrzałej możemy odstawić po zauważeniu efektów.

FAŁSZ! Skóra musi być w sposób ciągły stymulowana do pracy. Uzyskane efekty należy podtrzymywać poprzez kontynuowanie określonych metod pielęgnacyjnych.

Proces starzenia się skóry można zatrzymać.

FAŁSZ! Nie zatrzymamy czasu. Zmiany w wyglądzie naszej skóry są nieuniknione. Za pomocą odpowiedniej pielęgnacji, dopasowanych do naszych potrzeb zabiegów kosmetologicznych oraz zdrowego stylu życia możemy odmłodzić skórę i zredukować oznaki starzenia się. Akceptacja procesu starzenia się jest równie ważna.

Pojawiły się wątpliwości lub pytania? Zauważyliście u siebie pierwsze oznaki starzenia się skóry? Nie jesteście pewni w jaki sposób odpowiednio zadbać o cerę dojrzałą? Zapraszam do kontaktu ze mną! Udzielę Wam indywidualnych porad jak zadbać o cerę dojrzałą (i nie tylko!). Współpracuję z lekarzami innych specjalności, aby w sposób kompleksowy zadbać o Waszą cerę. Spotkajmy się! Zapraszam na konsultację! 

Share Tweet Pin It +1

Czytaj także

Nadpotliwość stóp

W stopie siła!

Opublikowano 18 stycznia 2017

W trosce o piękno i zdrowie skóry

Opublikowano 19 lutego 2019

stopy, bieganie, pielęgnacja, sport

Stopa biegacza

Opublikowano 13 sierpnia 2018

Poprzedni artykułTerapia podologiczna u osób z chorobami tarczycy
Następny artykułW trosce o piękno i zdrowie skóry