Gdy pęka skóra na podeszwach pięt

Gdy pęka skóra na podeszwach pięt

Pękająca skóra na piętach to jedna z najczęściej występujących dolegliwości stóp. Warto podkreślić, że to nie jest tylko problem estetyczny, ale i również zdrowotny. Czy ten problem dotyczy również Was? W sposób zwięzły i przystępny wyjaśnię jakie są możliwe przyczyny pękającej skóry na piętach oraz wskażę Wam dostępne sposoby jej zwalczania.

Skóra jest największym organem ludzkiego ciała, składającym się z trzech warstw, tj. naskórka, w skład którego wchodzą warstwa podstawna, kolczysta, ziarnista, jasna oraz rogowa, skóry właściwej, złożonej z warstwy brodawkowatej oraz siateczkowatej oraz tkanki podskórnej. W skórze znajdują się mieszki włosowe, gruczoły potowe, gruczoły łojowe, naczynia krwionośne oraz zakończenia nerwowe. Pełni ona wiele kluczowych funkcji w naszym życiu, w tym chroni nas przed szkodliwymi czynnikami fizycznymi, chemicznymi oraz biologicznymi, bierze udział w procesie termoregulacji, odbieraniu bodźców ze środowiska zewnętrznego oraz reakcjach odpornościowych organizmu. Powierzchnia skóry u dorosłego człowieka wynosi ok. 2 m2. Grubość skóry waha się od 1,5 do 5 mm i jest uzależniona od okolicy ciała. Najgrubszą warstwę skórę obserwuje się na podeszwach stóp, co jest uzasadnione licznymi funkcjami pełnionymi przez stopy, w tym dźwiganiem  całego ciężaru ciała ludzkiego. Na części grzbietowej oraz podeszwowej stóp znajdują się liczne gruczoły potowe. Na stopach nie występują natomiast gruczoły łojowe, co przyczynia się do występowania procesu rogowacenia naskórka. Rogowacenie naskórka na stopach jest jednym z naturalnych procesów zachodzących w naszym organizmie. Zdarza się jednak, że występują zaburzenia tego procesu, które prowadzą do nieestetycznych, uciążliwych pęknięć w skórze podeszw stóp.

Czym jest pękanie skóry na piętach?

Pękanie skóry jest jedną z częstych dolegliwości stóp, polegającą na rogowaceniu naskórka, utracie elastyczności i przerwaniu ciągłości skóry na podeszwach stóp. Wyróżniamy pęknięcia wilgotne, będące wynikiem maceracji naskórka związanej np. z nadmiernym poceniem się stóp oraz pęknięcia suche wynikające z zaburzeń wydzielania potu. Pękającej się skórze na podeszwie stóp towarzyszą pogrubienie, przesuszenie, napięcie skóry, swędzenie, żółtawe zabarwienie, dolegliwości bólowe, a nawet krwawienie. Powstające pęknięcia tworzą podłoże dla bakterii, wirusów i grzybów, sprzyjając powstawaniu infekcji oraz alergii skórnych.

Jakie są przyczyny pękania skóry na piętach?

Istnieje wiele przyczyn pękającej skóry na piętach. Zasadniczo przyczyny możemy podzielić na pierwotne oraz wtórne. Do przyczyn pierwotnych zalicza się podłoże genetyczne. Przyczyny wtórne są związane z nieprawidłową dietą, występowaniem określonych chorób, niedoczynność tarczycy, cukrzyca, łuszczyca, choroby nerek i wątroby,  atopowe zapalenie skóry,stosowaniem niektórych leków, noszeniem niewłaściwego obuwia, przeciążenia kończyn dolnych , zaniedbania higieniczne, nie prawidłowo dostosowane obuwie, duży przyrost masy ciała, niedobory witaminowe w tym witaminy A, zmiany środowiskowe, nabyte i genetyczne uwarunkowania, wiek, urazy, otarcia, brak prawidłowej pielęgnacji, uciski.

W jaki sposób rozpoznaje się pękanie skóry na piętach?

Rozpoznanie pękającej skóry na piętach opiera się przede wszystkim na zebraniu wywiadu, oględzinach stóp oraz ewentualnie wykonaniu innych dodatkowych badań.

Jakie są metody wyprowadzania pękania skóry na piętach?
Wyróżniamy:

  • stosowanie właściwej diety, w tym odpowiednia podaż pokarmów zawierających witaminy A, E
  • stosowanie preparatów o właściwościach nawilżających oraz natłuszczających,
  • stosowanie odpowiednich środków pielęgnacyjnych zawierających ekstrakty o działaniu przeciwgrzybiczym oraz przeciwbakteryjnym
  • zastosowanie odciążenia, polegającego na przeniesieniu ucisku z miejsca bolesnego na inną, mniej wrażliwą część stopy przy wykorzystaniu filcu, gąbek lub pianek,
  • stosowanie odpowiednich opatrunków gojących i regenerujących,

Jeśli domowe sposoby zawiodą proponuję skonsultować się ze specjalistą podologiem, który na podstawie wywiadu oraz badań profesjonalnie dobierze dla nas odpowiednią metodę postępowania, nie tylko o najwyższym profilu bezpieczeństwa, ale i również skuteczności.

Podsumowując, istnieje wiele przyczyn pękania skóry na piętach. Nie należy bagatelizować tego problemu. Jest to nie tylko problem natury estetycznej, ale i również zdrowotnej. Pęknięcia skóry mogą być nie tylko przyczyną dolegliwości bólowych, ale i prowadzić do wielu poważnych stanów zapalnych oraz infekcji. Rozpoznanie właściwej przyczyny oraz ustalenie odpowiedniego postępowania terapeutycznego z pewnością zapewnią poprawę stanu stóp. Z przyjemnością udzielę Wam odpowiednich wskazówek oraz wykonam odpowiednie zabiegi.

Zapraszam do siebie na konsultację! Wspólnie pokonamy tę krępującą dolegliwość!

Dorota Szafarowska