Gdy pocą się stopy

Gdy pocą się stopy

Czy zauważyliście u siebie nadmierne pocenie się stóp? Czy nadmierna potliwość stóp utrudnia Wam codzienne funkcjonowanie? Czy wszystkie dotychczas podejmowane próby radzenia sobie z tym problemem były nieskuteczne? Nadmiernej potliwości stóp, zwanej również hiperhydrozą, nie należy bagatelizować. Pocenie się stóp wiąże się nie tylko z dyskomfortem i obniżeniem jakości życia, ale może (oczywiście nie musi) wskazywać na wiele poważnych stanów chorobowych. W sposób zwięzły i przystępny wyjaśnię jakie są możliwe przyczyny nadmiernej potliwości stóp oraz wskażę Wam dostępne sposoby jej zwalczania.

Czym jest pot?

Pot to wydzielina gruczołów potowych składająca się przede wszystkim z wody (99%). Pozostałe składniki potu to sole, tłuszcze, węglowodany, związki mineralne, kwas mlekowy oraz mocznik. Pocenie się jest naturalnym i bezwarunkowym procesem fizjologicznym umożliwiającym termoregulację, czyli utrzymanie stałej temperatury ciała. Pot jest wydzielany przez gruczoły potowe, które dzielimy na gruczoły ekrynowe oraz apokrynowe. W naszej skórze znajduje się od 2 do 4 mln gruczołów potowych. Utrzymywanie optymalnej temperatury ciała jest kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania metabolizmu ustrojowego. Nasze wewnętrzne mechanizmy termoregulacyjne zapewniają odpowiednią reakcję w sytuacji obniżenia oraz podwyższenia się temperatury ciała.

Kiedy zatem rozpoznać czy pocenie się jest prawidłową czy patologiczną reakcją organizmu?

W normalnych warunkach wydzielamy ok. 800 ml potu w ciągu dnia. W przypadku intensywnego wysiłku fizycznego lub wysokiej temperatury otoczenia ilość wydzielanego potu może wzrosnąć do kilku litrów na dobę. Przy określeniu nasilenia pocenia się należy wziąć pod uwagę warunki pogodowe, stosowaną dietę, aktywność fizyczną, higienę oraz ubiór. Wyższa temperatura otoczenia, używanie rozgrzewających przypraw, zwiększony wysiłek fizyczny, niewłaściwa higiena czy nieodpowiednio dobrany do warunków pogodowych strój czy obuwie sprzyjają nadmiernemu poceniu się. Zasadniczo nadmierną potliwość możemy obserwować w obrębie każdej okolicy ciała. Zazwyczaj problem dotyczy jednak dłoni, pach oraz stóp. W centrum mojego zainteresowania znajdują się oczywiście Wasze stopy.

Czym jest nadmierna potliwość stóp?

Na części grzbietowej oraz podeszwowej stóp znajdują się gruczoły ekrynowe, odpowiadające za wydzielanie potu. Na stopach nie występują natomiast gruczoły łojowe. W pewnych sytuacjach obserwuje się zaburzenia w zakresie wydzielania potu w obrębie stóp, czyli wydzielanie większej ilości potu niż jest uzasadnione potrzebami organizmu w zakresie termoregulacji. Nadmierna potliwość jest związana z nadczynnością gruczołów ekrynowych. Pot jest wydzielany pod wpływem impulsów z układu nerwowego. Nadpotliwości stóp towarzyszą wilgoć oraz często nieprzyjemny zapach. Nadmierna potliwość stóp może dotyczyć od 1% do 3% populacji. Wyróżniamy nadpotliwość miejscową oraz uogólnioną.

Jakie są przyczyny nadmiernej potliwości stóp?

Istnieje wiele przyczyn nadmiernej potliwości stóp. Zasadniczo przyczyny dzielmy na pierwotne oraz wtórne. Wśród przyczyn pierwotnych wskazuje się uwarunkowania genetyczne. Objawy obserwuje się we wczesnym dzieciństwie lub okresie dojrzewania. Przyczyny wtórne są związane z występowaniem chorób endokrynologicznych, neurologicznych, hematologicznych czy nowotworowych, jak i również stosowaniem określonych leków oraz używek. Warto również podkreślić, że nadmiernemu poceniu się sprzyjają stres, wysiłek fizyczny, nieodpowiednia dieta czy ciąża.

Jakie są metody lecznicze w przypadku nadmiernej potliwości stóp?

Istnieje wiele dostępnych sposobów leczenia nadmiernego pocenia się stóp.
Wyróżniamy:

  • Stosowanie właściwej diety, w tym ograniczenie składników pokarmowych nasilających pocenie się, np. ostrych przypraw itp.
  • Stosowanie doustnych suplementów diety zawierających np. wyciąg z liści szałwii hamującej nadmierne pocenie się lub wyciąg ze skrzypu polnego lub pokrzywy wspierających funkcje wydzielnicze nerek.
  • Unikanie stosowania używek, np. palenia tytoniu, które wzmagają proces pocenia się.
  • Stosowanie kąpieli stóp w letniej lub chłodnej wodzie z dodatkiem ziół o działaniu odświeżającym, przeciwbakteryjnym i przeciwgrzybiczym oraz dokładne osuszanie stóp, szczególnie w okolicach międzypalcowych.
  • Stosowanie odpowiednich środków pielęgnacyjnych absorbujących wilgoć tzw. preparatów przeciwpotnych do stóp zawierających np. chlorek glinu (np. antyperspiranty, zasypki, pudry, talki, spraye, dezodoranty, żele, kremy)oraz stosowanie odpowiednich środków pielęgnacyjnych zawierających ekstrakty roślinne o działaniu przeciwgrzybiczym oraz przeciwbakteryjnym z dodatkiem substancji o właściwościach chłodzących
  • Stosowanie odpowiednich wkładek przeciwpotnych do butów a także stosowanie odpowiednich skarpetek i obuwia wykonanych z naturalnych materiałów oraz dopasowanych do warunków pogodowych.
  • Stosowanie akupunktury.
  • Stosowanie zabiegu jonoforezy (jontoferezy)

Wśród innych możliwych metod leczenia nadpotliwości stóp można również wymienić stosowanie leków oraz podskórnych iniekcji toksyny botulinowej oraz leczenie chirurgiczne, w tym np. zabieg endoskopowej sympatektomii piersiowej, polegający na przerwaniu nerwów w układzie współczulnym. Są to działania znajdujące się wyłącznie w kompetencji lekarzy medycyny.

Czy możemy zapobiegać nadmiernej potliwości stóp?

Nadmierna potliwość stóp może być związana z różnymi przyczynami. Tym samym, możemy wyróżnić ograniczone metody zapobiegania tej dolegliwości. Przede wszystkim powinniśmy unikać sytuacji wzmagających nadmierne pocenie się, odpowiednio pielęgnować nasze stopy, w tym dbać o właściwą higienę stóp oraz stosować odpowiednie, przewiewne i wykonane z naturalnych materiałów skarpetki (bawełniane) i obuwie.

Podsumowując, istnieje wiele różnych przyczyn nadmiernej potliwości stóp. Nie lekceważcie tego problemu! Nadmierne pocenie się stóp powoduje nie tylko dyskomfort, poczucie stresu i wstydu, które mogą wpływać na unikanie kontaktów towarzyskich i izolację społeczną, ale i również może być przyczyną innych stanów chorobowych, np. infekcji bakteryjnych, grzybiczych i wirusowych stóp czy bolesnych odparzeń. Wyróżniamy szereg możliwych sposobów leczenia nadmiernego pocenia się stóp. Kluczem do sukcesu jest rozpoznanie właściwej przyczyny oraz ustalenie odpowiedniego postępowania terapeutycznego. Z przyjemnością Wam w tym pomogę! Wspólnymi siłami ustalimy przyczynę Waszych dolegliwości oraz dobierzemy odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne. Zapewniam, że nadmierne pocenie się stóp przestanie spędzać Wam sen z powiek!

Zapraszam do siebie na konsultację!

Dorota Szafarowska