Kilka słów o laseroterapii w podologii

Kilka słów o laseroterapii w podologii

Istnieje szereg różnych specjalistycznych metod leczenia zmian chorobowych w obrębie paznokci i skóry stóp. Kluczem jest właściwe rozpoznanie problemu i dobranie odpowiednego postępowania terapeutycznego. Jedną z dostępnych metod leczniczych , która szczególnie w ostatnim czasie cieszy się dużą popularnością nie tylko wśród specjalistów podologii, ale i również wśród pacjentów jest laseroterapia. Laseroterapia to nie tylko zabiegi odmładzające, ale i również lecznicze. Czym jest laseroterapia? Jakie są wskazania i przeciwskazania do stosowania laseroterapii? Jakie są działania niepożądane po zabiegach laseroterapii?

Kilka słów o laseroterapii

Pierwsze zastosowanie laserów sięga początku lat 60-tych XX wieku. W ostatnim czasie nastąpił wyjątkowo szybki postęp technologiczny, co przełożyło się na rozwój różnorodnych urządzeń laserowych o różnych parametrach i zastosowaniach. Zasadniczo lasery dzielimy na niskoenergetyczne, średnioenergetyczne oraz wysokoenergetyczne. Wyróżniamy min. lasery frakcyjne, rubinowe, barwnikowe, argonowe, diodowe, neodymowo-yagowe, erbowo-yagowe oraz aleksandrytowe.

W jaki sposób działają lasery?

Lasery wykorzystują szeroki zakres długości wiązki światła, tj. od ultrafioletowego, przez widzialne do podczerwieni. Energia promieni laserowych jest przekształcana na inny rodzaj energii wywołującej pożądany efekt terapeutyczny. W zależności od wskazania stosuje się lasery o różnej długości fali.

Dlaczego?

Nie wszystkie substancje (tzw. chromofory ) zawarte w tkankach naszego organizmu posiadają jednakową zdolność do pochłaniania energii. Laser jest dostosowywany do rodzaju substancji na którą będziemy chcieli oddziaływać.

Czym jest laseroterapia?

Laseroterapia, zwana również terapią promieniowaniem laserowym o niskiej mocy, laseroterapią niskopoziomową oraz biostymulacją laserową, jest nieinwazyjną metodą leczniczą, która polega na naświetlaniu określonej powierzchni ciała. Emitowana wiązka światła wnika w głąb skóry i jest pochłaniana przez naświetlane tkanki, co wpływa na podniesienie temperatury miejscowej i wywołanie odpowiedzi fizjologicznej organizmu. Laseroterapia pobudza proces naprawczy komórek poprzez m.in. zwiększenie procesu namnażania komórek lub wzrost unaczynienia tkanek.

Laseroterapia ze względu na właściwości m.in. przeciwbólowe, regeneracyjne, stymulacyjne, przeciwobrzękowe i przeciwzapalne odnalazła zastosowanie w wielu dziedzinach medycyny. Jest również z sukcesem stosowana w kosmetologii i podologii.

Jakie są wskazania do stosowania laseroterapii w podologii?

Laseroterapię stosuje się m.in. w leczeniu infekcji grzybiczych płytki paznokciowej, zmian łuszczycowych, dolegliwości bólowych, stanów zapalnych, zespołów przeciążeniowych, infekcji ropnych skóry, przebarwień, znamion, blizn oraz owrzodzeń.

Jakie są wskazania do stosowania laseroterapii w kosmetologii?

Laseroterapię wykorzystuje się m.in. do usuwania nadmiernego owłosienia, zmian barwnikowych, tatuaży oraz niwelowania oznak starzenia (tzw. fotoodmładzanie). Zabiegi polegają zwykle na zastosowaniu kilku serii w określonych odstępach czasu. Laseroterapia może być stosowana jako monoterapia lub w połączeniu z tradycyjnymi metodami leczniczymi.

Jakie są przeciwskazania do zastosowania laseroterapii?

Przed zabiegiem należy przeprowadzić szczegółowy wywiad z pacjentem/klientem , w trakcie którego specjalista ustali ewentualne przeciwwskazania do jego wykonania. Przeciwskazanie do laseroterapii stanowi choroba nowotworowa, ciąża, przyjmowanie leków śwatłouczulających (np. niektórych niesteroidowych leków przeciwzapalnych oraz leków uspokajających), oraz zaawansowana cukrzyca.

Czy w trakcie zabiegu laseroterapii mogą pojawić się działania niepożądane?

Laseroterapia jest metodą nie tylko skuteczną, ale i bezpieczną. Powikłania występują rzadko i mogą obejmować pojawienie się pęcherzy, blizn, przebarwień skóry oraz reakcji alergicznych. Zabiegi powinny być wykonywane wyłącznie przez wykwalifikowany i odpowiednio przeszkolony personel, co minimalizuje ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

Laseroterapia to nie tylko skuteczna, ale i bezpieczna metoda leczenia ciesząca się coraz większym uznaniem wśród pacjentów ze względu na nieinwazyjność metody oraz osiąganie widocznych efektów terapeutycznych. Pewną niedogodnością może być konieczność powtarzania serii zabiegów.

Pojawiły się wątpliwości lub pytania?

Zapraszam do kontaktu ze mną! Udzielę Wam indywidualnych porad. W razie potrzeby wykonam zabieg laseroterapii. W mojej praktyce lasery wykorzystuję od kilku lat.

Zapraszam na konsultację!

Dorota Szafarowska