Który z preparatów do pielęgnacji stóp i paznokci wybrać? Oto jest pytanie!

Który z preparatów do pielęgnacji stóp i paznokci wybrać? Oto jest pytanie!

Prawdopodobnie każdy z nas choć raz w życiu doświadczy co najmniej jednego z możliwych, rozlicznych problemów w obrębie stóp. Prawdopodobnie większość z nas w takiej sytuacji sięgnie po jeden z preparatów do pielęgnacji skóry stóp i paznokci dostępnych na rynku. Który z preparatów jednak wybrać? Na rynku jest dostępnych wiele różnych produktów różniących się nie tylko ceną, ale i również konsystencją, składem oraz zapachem. Który z preparatów będzie najskuteczniejszy w leczeniu określonego problemu stóp w sytuacji gdy każdy z producentów zapewnia o skuteczności działania swojego produktu? Jaką postać farmaceutyczną produktu najlepiej wybrać? Krem, żel czy maść? Czy zastanawialiście się kiedykolwiek jakie substancje czynne znajdują się w składzie preparatów do pielęgnacji stóp? Przedstawię Wam listę popularnych substancji czynnych stosowanych w podologii. Zapraszam do czytania!

Preparaty pielęgnacyjne do stóp zawierają ekstrakty roślinne. Jednym z najpopularniejszych ekstraktów wykorzystywanych do pielęgnacji stóp jest mocznik. Mocznik naturalnie występuje w skórze. Wskazaniem do stosowania preparatów zawierających mocznik są problemy skóry, którym towarzyszy nadmierne wysuszenie i rogowacenie tam gdzie występują np. modzele. Mocznik posiada właściwości nawilżające i zmiękczające. Kolejną z powszechnie stosowanych substancji czynnych jest kolagen. Kolagen również występuje w naszym organizmie. Kolagen wykazuje właściwości regenerujące. Kolagen nawilża, odżywia, uelastycznia i wygładza skórę oraz wzmacnia paznokcie. Gliceryna to kolejna substancja czynna, która często występuje w składzie preparatów do pielęgnacji stóp. Gliceryna posiada właściwości odżywcze oraz nawilżające. Podobnych substancji aktywnych jest dużo więcej między innymi propolis który jest stosowany w leczeniu stanów zapalnych skóry, w tym w przypadku uszkodzeń naskórka, kurzajek czy trudno gojących się ran. Szałwia którą stosuje się w leczeniu nadpotliwości stóp czy ekstrakt z drzewa herbacianego który jest stosowany w celu przyspieszenia gojenia się ran , zmniejszenia podrażnienia a także chroni skórę i paznokcie przed grzybicą. Zielona herbata, która wykazuje właściwości antyoksydacyjne oraz przeciwzapalne. Wyciąg z rumianku który posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwzapalne oraz rozkurczające. Oczywiście to nie koniec listy!
Działania niepożądane po zastosowaniu produktów zawierających substancje czynne zdarzają się rzadko. Niemniej działania niepożądane mogą wystąpić np. w przypadku nadwrażliwości na określoną substancję czynną lub w sytuacji niewłaściwego stosowania preparatu. W przypadku problemów w obrębie stóp i paznokci warto zwrócić się do specjalisty podologa, który profesjonalnie doradzi w wyborze określonego produktu.

Pamiętajcie, że kluczowe jest rozpoznanie problemu! Preparat powinien być ściśle dopasowany do występujących zmian skórnych i paznokciowych. Inaczej możemy jedynie doprowadzić do nasilenia dolegliwości.

Pojawiły się wątpliwości lub pytania? Zauważyliście u siebie zmiany skórne i/lub paznokciowe na stopach, które Was niepokoją? Zapraszam do kontaktu ze mną! Udzielę Wam indywidualnych porad jak zadbać o stopy i paznokcie. Doradzę Wam który z preparatów najskuteczniej zwalczy dany problem. Spotkajmy się! Zapraszam na konsultację!

Dorota Szafarowska