Lato – ach to ty”, czyli o wakacjach „pełną stopą”

Lato – ach to ty”, czyli o wakacjach „pełną stopą”

Dzisiaj rano niespodzianie zapukało do mych drzwi. Wcześniej niż oczekiwałam przyszły te cieplejsze dni”. Powyższe słowa, w lekko zmienionej formie (w oryginale oczywiście jest to wiosna), pochodzą z jednej z najbardziej znanych piosenek Marka Grechuty, pt. „Wiosna – ach to ty”. Kalendarzowe lato rozpoczyna się 22 czerwca. Wraz z latem przychodzą wakacje i wysokie temperatury (choć wysokie temperatury w tym roku odczuliśmy wyjątkowo szybko). Wraz z wysokimi temperaturami rezygnujemy z krytych butów, odsłaniając nasze stopy. Czy zdążyliście zadbać o swoje stopy na wakacje? Czy lato dla Was również przyszło niespodziewanie? Tak? Choć o stopy powinniśmy dbać przez cały rok, często przypominamy sobie o nich w sezonie wiosennym i letnim. Należycie do tej grupy osób? Nie martwcie się. W zwięzły sposób przedstawię Wam jak zadbać o stopy w okresie wakacyjnym.

Sposób w jaki powinniśmy rozpocząć nasze przygotowania do wakacji jest oczywiście uzależniony od stopnia zaniedbania naszych stóp oraz stanów chorobowych z jakimi się zmagamy. Wśród najczęstszych problemów zdrowotnych w obrębie stóp wymienia się grzybicę płytki paznokciowej, nadpotliwość stóp, pękającą skórę na podeszwach stóp, wrastanie paznokci, odciski oraz modzele. Postępowanie w ww. przypadkach omówiłam w jednym z poprzednich artykułów (patrz więcej, art., pt. „Najczęstsze problemy stóp”!). Pamiętajcie, że nieodpowiednie postępowanie ze stopami może nasilić Wasze problemy. Nie ryzykujcie! Skontaktujcie się ze specjalistą podologii, który na podstawie szczegółowego wywiadu oraz badań przedmiotowych rozpozna problem wraz z przyczynami oraz zaleci odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne lub terapeutyczne. Oczywiście zapraszam do siebie na konsultację!

Poniżej przedstawię kilka podstawowych sposobów na pielęgnację stóp, które możecie wykonać w domowym zaciszu:

  • oczyszczenie oraz odpowiednie skrócenie płytki paznokciowej wraz z delikatnym odsunięciem skórek (+malowanie lakierem dla uzyskania odpowiedniego efektu estetycznego),
  • usunięcie zrogowaciałego naskórka za pomocą np. peelingu,
  • zastosowanie preparatów nawilżających, zmiękczających oraz natłuszczających,
  • stosowanie kąpieli odświeżających (pamiętajcie o dokładnym umyciu oraz osuszeniu stóp po kąpieli),
  • stosowanie preparatów absorbujących wilgoć,
  • stosowanie preparatów przeciwgrzybiczych,
  • noszenie przewiewnego, wykonanego z naturalnych materiałów oraz dopasowanego do rozmiaru stopy i warunków otoczenia obuwia,
  • dezynfekowanie obuwia.

Zastosujcie powyższe wskazówki, a Wasze stopy będą gotowe na przywitanie lata. Bez obaw będziecie odsłaniać i eksponować swoje gładkie i piękne stopy. Pamiętajcie, że zadbane stopy to nie tylko estetyka i komfort, ale przede wszystkim zdrowie! Pamiętajcie, że stopy eksploatujemy na co dzień, dlatego też codzienna pielęgnacja jest wymagana przez cały rok. Nie zaniedbujmy naszych stóp! Pamiętajcie również, że w trakcie wakacji (oczywiście w zależności od formy spędzania wolnego czasu) nasze stopy w większym stopniu są narażone na różnego rodzaju urazy, zranienia, otarcia oraz zadrapania. Starajcie się unikać obrażeń w obrębie stóp. Jeżeli to niemożliwe pamiętajcie o odpowiednim zaopatrzeniu rany, aby uniknąć zakażenia. W przypadku niektórych ran (w zależności od rodzaju rany oraz jej zanieczyszczenia) może być konieczna wizyta u lekarza w celu podania szczepionki przeciw tężcowi.

Powyższe metody pomogą Wam odpowiednio przygotować stopy na wakacje. Nie ograniczajcie się jednak wyłącznie do wakacji. Zadbajcie o stopy przez cały rok! Zwróćcie proszę uwagę na fakt, że w przypadku poważnych zaniedbań wyżej wymienione metody mogą jednak nie być wystarczające i konieczna będzie konsultacja z podologiem. Specjalista podologii udzieli Wam profesjonalnej porady oraz pomoże Waszym stopom odzyskać zdrowy wygląd. Pamiętajcie, aby nie korzystać z usług niesprawdzonych, nie posiadających odpowiednich kwalifikacji „podologów”. Przeprowadzenie zabiegów bez odpowiedniej wiedzy i narzędzi może nasilić Wasze problemy. Istnieje również ryzyko przeniesienia infekcji grzybiczych oraz zakażeń przenoszonych drogą krwi, jeżeli dojdzie do przerwania ciągłości tkanek (np. HBV, HCV oraz HIV). Nie ryzykujcie!

Nie wiecie jak odpowiednio przygotować Wasze stopy przed wakacjami? Nie wiecie jak zadbać o Wasze stopy w okresie letnim? Pojawiły się wątpliwości lub pytania? Spotkajmy się i zadbajmy o Wasze stopy wspólnie! Zapraszam na konsultację!

Dorota Szafarowska