Paznokieć nie jedno ci powie

Paznokieć nie jedno ci powie

Jak często spoglądacie na swoje paznokcie? W jaki sposób patrzycie na swoje paznokcie? Czy zastanawialiście się kiedykolwiek dlaczego przed zabiegami lub porodem pacjentki są proszone o zmycie lakieru z paznokci? Płytka paznokcia może dostarczyć nam wielu ważnych informacji. Jakich? Cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, niewydolność żylna… Oto jedynie wybrane przykłady chorób, które mogą być sygnalizowane przez wygląd naszych paznokci. Gdybym powiedziała Wam, że paznokcie są swoistym centrum wczesnego ostrzegania o stanie naszego zdrowia bylibyście zaskoczeni?

Paznokieć jest tzw. przydatkiem skóry powstającym z nabłonka tworzącego naskórek. Paznokieć składa się z wielu struktur, w tym płytki paznokcia, macierzy, łożyska, obłączka oraz wałów paznokciowych. Płytka paznokcia wyrasta z warstwy komórek zwanej macierzą. Paznokieć jest ściśle osadzony na łożysku. Jasny półksiężyc widoczny pod płytką paznokcia to obłączek. Płytka paznokcia jest otoczona fałdem skóry zwanym wałem paznokciowym. Płytka paznokcia u rąk odrasta 6 miesięcy, podczas gdy u stóp 12 miesięcy. Wygląd płytki paznokcia, w tym kształt oraz grubość są cechami indywidualnymi. Odchylenia od prawidłowego wyglądu paznokcia mogą wskazywać na wiele jednostek chorobowych.

Jakich?

Zmiany kształtu, koloru, grubości lub struktury paznokci mogą wynikać z zaniedbań w zakresie higieny, niewłaściwej pielęgnacji lub nieprawidłowej diety. Zmiany w wyglądzie paznokci mogą również świadczyć o toczącym się w naszym organizmie procesie chorobowym. Pamiętajmy, że nie należy ich bagatelizować. Wczesne rozpoznanie stanu chorobowego jest bardzo ważne dla dalszego procesu leczenia! Jakie choroby możemy wyczytać z naszych paznokci? Lista jest długa.
Zmiany zachodzące w grubości płytki paznokcia mogą wskazywać m.in. na łuszczycę, grzybicę oraz liszaj płaski. Zmiany w strukturze płytki paznokcia mogą być związane z występowaniem ostrych chorób zakaźnych, chorób nerek, chorób wątroby, nowotworów, niedożywienia. Zmiany w obrębie koloru płytki mogą wynikać z powodu łuszczycy, łysienia plackowatego, stanów niedoborowych, w tym białka , cynku, niedokrwistości, grzybicy, czerniaka, zespołu żółtych paznokci itp.
Zmiany w wyglądzie płytki paznokcia mogą wynikać również z urazów, stosowania używek (np. palenia tytoniu) lub przyjmowania niektórych leków (np. preparatów z beta-karotenem).

Przedstawiłam Wam jedynie wybrane przykłady. Pamiętajcie, że w przypadku pojawienia się zmian w obrębie kształtu, koloru, grubości lub struktury paznokci należy się zgłosić do specjalisty podologa, który ustali rozpoznanie i w razie konieczności skieruje do odpowiedniego specjalisty. Nie bagatelizujcie problemu! Nie stawiajcie diagnozy na własną rękę! Zmiany w wyglądzie Waszych paznokci mogą wskazywać na wiele różnorodnych nieprawidłowości.

Czy zauważyliście u siebie niepokojące zmiany w wyglądzie Waszych paznokci? Nie wiecie jaka jest przyczyna tych zmian? Pojawiły się wątpliwości lub pytania? Spotkajmy się! W trakcie szczegółowego wywiadu i badania ustalimy wspólnie powód Waszych dolegliwości! Zapraszam na konsultację!

Dorota Szafarowska