Podologia bez tajemnic, czyli stopy w centrum uwagi

Podologia bez tajemnic, czyli stopy w centrum uwagi

Choroby cywilizacyjne… Starzenie się… Szybkie tempo życia… Moda… To jedynie wybrane czynniki, które sprawiają, że specjaliści podologii są nam tak bardzo potrzebni! Czy słyszeliście kiedykolwiek o podologii? Czy korzystaliście kiedykolwiek z usług specjalisty podologa? Czy ten termin brzmi dla Was tajemniczo? Nic straconego! Z przyjemnością wprowadzę Was w arkana podologii związanej z ochroną zdrowia. Jestem kosmetologiem specjalizującym się w podologii. To właśnie ona jest moją pasją. Przygotowywałam się do niej przez wiele lat i nadal się dokształcam, aby w pełni profesjonalnie zadbać o swoich pacjentów. Zabiegi podologiczne oraz kosmetologiczne wykonuję wyłącznie w profesjonalnych placówkach medycznych, aby w rzetelny sposób zapewnić bezpieczeństwo moim pacjentom.

Czym jest podologia?

Słowo podologia pochodzi od greckich słów podos– stopa oraz logos– nauka. Podologia, zwana również podiatrią oraz chiropodią, jest dziedziną nauki, w której centrum zainteresowania znajdują się nasze stopy. Podologia to nie tylko pielęgnacja stóp, ale przede wszystkim diagnostyka, leczenie oraz zapobieganie chorobom stóp oraz stawu skokowo-goleniowego. Podologia jest dziedziną interdyscyplinarną, tj. wykorzystuje wiedzę z zakresu wielu innych dziedzin medycyny, dermatologii, diabetologii, flebologii, neurologii oraz fizjoterapii.

Kto powinien korzystać z zabiegów podologicznych?

Z usług specjalisty podologa powinniśmy korzystać wszyscy. Nasze stopy spełniają wiele kluczowych funkcji w naszym życiu (patrz więcej: art., pt. „Pójdę boso”), dlatego też powinniśmy nie tylko leczyć rozpoznane dolegliwości i stany chorobowe stóp, ale i również przede wszystkim im zapobiegać. Niektórzy jednak wymagają szczególnej uwagi, w tym m.in. osoby chorujące na cukrzycę, cierpiące na choroby reumatyczne stóp oraz z wadami i dolegliwościami bólowymi stóp.

Jakie są możliwe problemy stóp, z którymi zgłaszają się pacjenci do podologa?

Przeróżne. Poczynając od zmian czysto kosmetycznych, poprzez bolesne defekty oraz kończąc na poważnych patologiach. Warto jednak zaznaczyć, że nawet z pozoru drobna dolegliwość (gdy nieleczona lub leczona nieodpowiednio!) może przerodzić się w poważne problemy zdrowotne.

Jakie są najczęstsze problemy stóp?

Do tej grupy należy zaliczyć m.in. grzybicę płytki paznokciowej, nadpotliwość stóp, pękającą skórę na podeszwach stóp, wrastanie paznokci, odciski , modzele, zmiany na płytkach paznokciowych.

Jaki jest zakres usług realizowanych przez specjalistę podologa?

Podolog zajmuje się m.in. poradnictwem ogólnym oraz indywidualnym, przeciwdziałaniem powstawaniu zmian patologicznych w obrębie stóp, rozpoznawaniem stanów chorobowych stóp, analizą deformacji stóp, wykonywaniem zabiegów pielęgnacyjnych oraz terapeutycznych.

Jak wygląda wizyta u specjalisty podologa?

Profesjonalny podolog wizytę powinien rozpocząć od przeprowadzenia szczegółowego wywiadu z pacjentem, na podstawie którego rozpozna i ustali przyczynę problemu, z jakim zgłasza się pacjent. Wizyta u podologa obejmuje również badanie przedmiotowe, często przebiegające przy pomocy specjalistycznych urządzeń, ustalenie odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych lub terapeutycznych oraz przygotowanie listy zaleceń do stosowania w domu.

Pamiętajcie, że stopy to nie jedynie układ ruchu. Nie zapominajcie o jednym z powszechnych powiedzeń, które przypisuje się Hipokratesowi – „Lepiej zapobiegać niż leczyć”. Zarówno „zdrowe”, jak i „chore” stopy wymagają naszej uwagi! Warto zaznaczyć, że pozornie zdrowe stopy mogą wymagać zastosowania odpowiedniej terapii. Sami często nie jesteśmy w stanie rozpoznać problemów zdrowotnych w obrębie stóp lub często zdarza się nam je bagatelizować. Pamiętajmy, że stan naszych stóp może wpływać na stan naszego całego organizmu.

Czy zauważyliście u siebie niepokojące zmiany w wyglądzie lub funkcjonowaniu Waszych stóp? Nie wiecie jak odpowiednio zadbać o Wasze stopy? Pojawiły się wątpliwości lub pytania? Spotkajmy się i zadbajmy o Wasze stopy wspólnie! Zapraszam na konsultację!

Dorota Szafarowska