Precz z krostami!

Precz z krostami!

Zaskórniki otwarte, zaskórniki zamknięte, plamy, kaszaki, prosaki, grudki, guzki, pęcherzyki, bąble… To jedynie przykładowe zmiany, które mogą pojawić się na naszej skórze, nie tylko w obrębie twarzy, ale również na całym ciele. Krosty mogą pojawić się u każdego niezależnie od płci czy wieku. Czy zauważyliście u siebie nieestetycznie wyglądające zmiany skórne, które spędzają Wam sen z powiek? Uwaga! Samo oczyszczanie skóry może nie pomóc! W jaki sposób powstają krosty? W jaki sposób radzić sobie z niedoskonałościami skóry? Z przyjemnością pomogę Wam uporać się z tym uciążliwym problemem.

Zmiany skórne przebiegające pod postacią krost bywają nie tylko niechcianym i nieestetycznym, ale uciążliwym problemem. Krosty są powszechnym, problemem skóry występującym u obu płci, niezależnie od wieku, choć w szczególności pojawiają się w wieku młodzieńczym. Krosty mogą występować sporadycznie, jak i przewlekle pod postacią pojedynczych lub rozsianych zmian.

W jaki sposób powstają krosty?

Zwiększona produkcja łoju oraz nadmierne rogowacenie powierzchni skóry prowadzi do zatkania ujść gruczołów łojowych. Zalegający pod powierzchnią skóry łój przyczynia się do powstawania zaskórników. W wyniku zakażenia dochodzi do powstawania grudek, krost oraz guzków zapalnych. Wyróżnia się wiele możliwych przyczyn prowadzących do wystąpienia krost, w tym czynniki genetyczne, stres, niewystarczającą higienę, nieodpowiednią pielęgnację skóry, dietę sprzyjającą powstawaniu zmian skórnych (np. spożywanie wysokoprzetworzonych potraw), spożywanie alkoholu, palenie tytoniu lub zaburzenia hormonalne. Kluczowe jest właściwe rozpoznanie problemu i ustalenie przyczyny jego występowania. Nieodzowna w tym względzie będzie pomoc specjalisty kosmetologa, który w razie potrzeby skieruje pacjenta do dermatologa. Zaniedbania w pielęgnacji skóry mogą prowadzić do nasilenia zmian skórnych oraz pojawienia się podrażnień skóry, przebarwień i blizn.

Jakie są metody usuwania krost?

Wśród metod niefarmakologicznych należy wymienić stosowanie odpowiednich, dostosowanych do rodzaju zmian skórnych i typu cery preparatów do pielęgnacji skóry, np. kosmetyków oczyszczających, odświeżających oraz nawilżających skórę zawierających substancje działające przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie np: kwasy owocowe, glinkę itp Stosuje się również specjalistyczne zabiegi kosmetologiczne, w tym peeling kawitacyjny, laseroterapię oraz zabiegi z wykorzystaniem kwasów. Peeling kawitacyjny polega na wykorzystaniu ultradźwięków o niskiej częstotliwości (18-100 kHz), których działanie prowadzi do odblokowania ujścia mieszków włosowych oraz usunięcia zalegającej w nich masy łojowej. W ujściach mieszków włosowych powstają pęcherze, które prowadzą do oderwania się części czopa rogowo-łojowego, zwanego powszechnie zaskórnikiem. Podczas działania kawitacji powstają również drgania, które powodują usunięcie martwych komórek naskórka wraz z zanieczyszczeniami, nadmiarem łoju, substancjami toksycznymi oraz pozostałością kosmetyków. Laseroterapia, czyli terapia światłem, polega na naświetlaniu zmienionych chorobowo miejsc. Laseroterapia leczy zmiany skórne, zwiększa napięcie skóry, stymuluje skórę do regeneracji, polepsza kondycję skóry. W leczeniu krost stosuje się również zabiegi z wykorzystaniem kwasów, np. kwasu azelainowego, kwasu migdałowegom, kwasu salicylowego itp. Powyższe metody są bezbolesne. Niejednokrotnie zabiegi powinny być wykonywane w określonych cyklach. Wybór zabiegu jest uzależniony od rodzaju zmian skórnych i typu cery, oraz przeciwskazań. Efekty są uzależnione od zmian skórnych i stosowania się do zaleceń kosmetologa.
W wyniku powstawania krost osoby bardziej wrażliwe mogą wymagać wsparcia psychologicznego ze względu na dyskomfort odczuwany przez osoby zmagające się z nieestetycznie wyglądającymi zmianami skórnymi. Warto podkreślić, że zmiany skórne mogą nawracać, dlatego też ich usuwanie bywa procesem długotrwałym wymagającym systematyczności i bezwzględnego stosowania się do zaleceń wydawanych przez kosmetologa oraz w wielu przypadkach dermatologa czy endokrynologa. Pamiętajcie, że zmian skórnych nie należy lekceważyć! Pod żadnym pozorem nie należy wyciskać krost!

W jaki sposób można minimalizować ryzyko pojawienia się krost?

Ryzyko wystąpienia zmian skórnych można minimalizować poprzez właściwą pielęgnację skóry, eliminację czynników prowadzących do ich wystąpienia oraz korzystanie z porad profesjonalnych kosmetologów.

Pojawiły się wątpliwości lub pytania? Zauważyliście u siebie zmiany skórne, które Was niepokoją? Zapraszam do kontaktu ze mną! Udzielę Wam indywidualnych porad jak odpowiednio zadbać o kondycję Waszej skóry, aby zminimalizować ryzyko pojawienia się zmian skórnych oraz uniknąć nawracania tego problemu. Współpracuję z lekarzami innych specjalności, w tym z dermatologami, aby w razie potrzeby otoczyć was z każdej strony wsparciem. Spotkajmy się! Zapraszam na konsultację!

Dorota Szafarowska