Stopa a sport

Stopa a sport

Był czas, w którym cała (lub prawie cała) Polska tańczyła. Był czas, w którym wszyscy (lub prawie wszyscy) Polacy gotowali. Nastał czas, w którym sport zagościł w domach Polaków. Nie tylko w naszych telewizorach! Spacerujemy. Biegamy. Jeździmy na rowerze. To oczywiście nie koniec listy! Część z nas uprawia sport zawodowo. Inni – amatorsko. Niektóre formy aktywności fizycznej wymagają odpowiedniego sprzętu. W przypadku innych wystarczą właściwie jedynie dobre chęci. Niezależnie od rodzaju podejmowanej aktywności fizycznej powinniśmy zadbać o zdrowe i sprawne stopy. Jakie są najczęstsze dolegliwości w obrębie stóp u osób uprawiających sport? Kto powinien zadbać o stopy sportowców? W jaki sposób powinniśmy postępować w przypadku pojawienia się dolegliwości w obrębie stóp?

Wyniki ogólnopolskiego badania TNS Polska „Aktywność sportowa Polaków” wskazują, że blisko połowa Polaków (44%) uprawia sport. Polacy najczęściej jeżdżą na rowerze (45%), biegają (25%), grają w piłkę nożną (17%), uprawiają trening siłowy (16%) oraz pływają (14%). Dużą częstotliwość uprawiania sportu deklaruje 24% Polaków, w tym 7% oraz 17% podejmuje aktywność fizyczną odpowiednio codziennie lub prawie codziennie oraz kilka razy w tygodniu. Z danych wynika, że ponad połowa (54%) z nas uprawia sport wyłącznie w oparciu o własną wiedzę oraz doświadczenie. Większość z nas nie wykonuje specjalistycznych badań lekarskich oraz nie konsultuje się ze specjalistą, np. ze specjalistą medycyny sportowej przed podjęciem decyzji o uprawianiu sportu. Większość z nas bagatelizuje również pojawienie się dolegliwości, które utrudniają podejmowanie aktywności fizycznej. Wyniki wskazują, że jedynie 34% Polaków korzysta z porady lekarskiej, podczas gdy 30% zaprzestaje aktywności fizycznej do czasu ustąpienia dolegliwości i 25% przyjmuje suplementy diety lub leki dostępne bez recepty.

Sport to zdrowie! Sport to wielkie emocje! Sport to również przeciążenia, kontuzje oraz urazy! Przeciążenia są szczególnie częste u osób uprawiających piłkę koszykową, piłkę nożną, piłkę ręczną, piłkę siatkową, biegi na długich dystansach, turystykę górską, tenis ziemny oraz tenis stołowy. Obciążenie dla stóp, ciągłe drażnienie miejsc na stopie oraz wzmożone tarcie mogą prowadzić do pojawienia się dolegliwości o różnym nasileniu. Żadnych z nich nie należy bagatelizować. Możemy sobie jedynie zaszkodzić. W przypadku dolegliwości w obrębie stóp przyjdzie Wam z pomocą specjalista podolog, czyli ja!

Z jakimi problemami stóp zmagają się osoby uprawiające sport?

Wśród najczęstszych dolegliwości stóp, z którymi mierzą się sportowcy wymienia się nadmierną potliwość stóp, infekcje bakteryjne i grzybicze, brodawki wirusowe, odciski, pęcherze, otarcia naskórka, odparzenia, pękanie, zmiany zabarwienia, przerost, pogrubienie oraz kruszenie się płytek paznokciowych,rogowacenie, modzele, wrastające paznokcie, urazy palców i płytek paznokciowych, wylewy podpaznokciowe, stany zapalne, odwarstwienie się i odpadanie paznokcia od łożyska,  oraz deformacje palców, w tym tzw. palce młotkowate lub krogulcze. Niektóre dolegliwości stanowią jedynie problem estetyczny, inne mogą stanowić poważny problem zdrowotny. Niemniej żadnych dolegliwości nie należy bagatelizować! Nieleczone lub leczone nieprawidłowo problemy stóp mogą się nasilać i poważnie utrudniać codzienne funkcjonowanie, w tym uniemożliwić dalsze uprawianie sportu, a nawet poruszanie się oraz sprzyjać powstawaniu poważnych schorzeń, nie tylko w obrębie stóp. Dolegliwości bólowe stóp mogą prowadzić do wad postawy i problemów z kręgosłupem, które mogą zakończyć się nieodwracalnymi zmianami w układzie ruchu.

W jaki sposób powinniśmy zadbać o zdrowie i sprawność naszych stóp?

Oto kilka podstawowych i prostych wskazówek. Istotne jest wzmacnianie mięśni, nie tylko w sezonie, ale przez cały rok, w tym mięśni pośladkowych oraz mięśni stóp Uwaga – nieodpowiednia technika wykonywania ćwiczeń może prowadzić do poważnych przeciążeń. Jeżeli nie jesteście pewni jakie ćwiczenia wzmacniają tę partię mięśni i w jaki sposób je prawidłowo wykonywać możecie skorzystać z pomocy trenera personalnego. Polacy coraz częściej korzystają z takich usług. Pamiętajcie, że osłabione mięśnie stóp mogą prowadzić do różnych dolegliwości. Ważna jest również stymulacja stóp poprzez odpowiednie uciskanie punktów na stopie. Masaż to nie tylko relaks, ale i również poprawa ukrwienia, tym samym, zwiększenie dopływu tlenu oraz składników odżywczych. Czy wiedzieliście, że za pomocą masażu uciskowego możemy wpływać na funkcjonowanie poszczególnych narządów i układów ciała? Wszystko za sprawą tysięcy zakończeń nerwowych znajdujących się na stopach. Kluczowe jest również odpowiednie przygotowanie do uprawiania sportu, w tym dobór odpowiedniego obuwia amortyzującego. Na co dzień jesteśmy zasypywani ofertami dotyczącymi przeróżnych akcesoriów sportowych. Wielu sportowców reklamuje akcesoria sportowe znanych firm. Nie kierujcie się w tym względzie sympatiami, lecz faktami. Sprawdźcie opinie lub poradźcie się ekspertów. Nie bez znaczenia jest również nawierzchnia, na której uprawiamy sport. Ćwiczenia wykonywane na twardej nawierzchni, np. asfalcie mogą prowadzić do kontuzji. Wybierajmy miejsca o zmiennym podłożu.

Dlaczego?

W ten sposób minimalizujemy ryzyko wystąpienia przeciążeń i urazów i ćwiczymy różne grupy mięśni. Dodatkowym walorem jest świeże powietrze i widoki! Pamiętajcie, że w sporcie nie liczą się jedynie chęci i wyniki, ale i również rozsądek oraz zdrowe podejście. Stopy wymagają codziennej odpowiedniej pielęgnacji, w tym odpowiedniego nawilżenia. W przypadku wystąpienia dolegliwości bólowych należy wykonać szczegółowe badania ortopedyczne. Ocena stanu stóp umożliwi określenie zakresu ruchu kości oraz stawów oraz rozpoznanie przyczyny dolegliwości stóp. W przypadku wystąpienia dolegliwości skórnych w obrębie stóp z pomocą przyjdzie Wam specjalista podolog.

Czy uprawiacie sport? Czy zauważyliście u siebie niepokojące zmiany na Waszych paznokciach lub stopach? Czy zmiany uniemożliwiają Wam dalsze uprawianie sportu?

Nie musicie rezygnować ze swojej pasji! Wystarczy zgłosić się do specjalisty podologa! Zapraszam do siebie. Wspólnie ustalimy przyczynę zmian w trakcie szczegółowego wywiadu oraz ustalimy plan postępowania terapeutycznego. Udzielę Wam indywidualnych porad jak zadbać o stopy, aby uniknąć dolegliwości typowych dla sportowców lub zapobiec ich nawrotowi. Pojawiły się wątpliwości lub pytania? Spotkajmy się! Zapraszam na konsultację!

Dorota Szafarowska