Stopa cukrzycowa

Stopa cukrzycowa

Zespół stopy cukrzycowej stanowi jedno z możliwych przewlekłych powikłań występujących w przebiegu cukrzycy typu 1 lub 2. Stopa cukrzycowa wiąże się z zaburzeniami czucia oraz deformacjami stopy. Nieleczone schorzenie może prowadzić do powstania rozległej martwicy, co stanowi wskazanie do amputacji stopy. Czym jest zespół stopy cukrzycowej? Jakie są objawy stopy cukrzycowej? W jaki sposób leczy się stopę cukrzycową? Z przyjemnością odpowiem na wszystkie Wasze wątpliwości.

U kogo może wystąpić stopa cukrzycowa?

Stopa cukrzycowa może pojawić się u osób z rozpoznaniem cukrzycy typu 1 lub 2. Nie oznacza to jednak, że schorzenie wystąpi u każdej osoby chorującej na cukrzycę. Zespół stopy cukrzycowej wystąpi jeżeli dojdzie do uszkodzenia nerwów prowadzących do zaburzeń chodu, upośledzenia ukrwienia oraz nadmiernego obciążenia stopy. Wśród czynników zwiększających ryzyko wystąpienia stopy cukrzycowej wymienia się nieleczoną lub nieprawidłowo leczoną cukrzycę, nie stosowanie się do zaleceń farmakologicznych i żywieniowych wydanych przez lekarza, nieodpowiednią higienę oraz pielęgnację stóp.

W jaki sposób objawia się stopa cukrzycowa?

W przebiegu zespołu stopy cukrzycowej mogą wystąpić liczne zrogowacenia, bolesne odciski, grzybica płytek paznokciowych, wrastanie paznokci, niedokrwienie stopy, zniekształcenie stopy, upośledzenie lub utrata czucia bólu, dotyku i temperatury, owrzodzenia, zaniki mięśniowe oraz osłabienie ruchomości stopy. Nieleczony zespół stopy cukrzycowej może prowadzić do wystąpienia rozległej martwicy, która z kolei może zakończyć się amputacją stopy.

W jaki sposób leczy się stopę cukrzycową?

Leczenie stopy cukrzycowej jest procesem długotrwałym i wymaga współpracy specjalistów z różnych dziedzin. Leczenie stopy cukrzycowej przez specjalistę podologa sprowadza się do odpowiedniej pielęgnacji stopy, usuwania zrogowaceń, bolesnych odcisków, modzeli i deformacji płytki paznokciowej czy wrastających paznokci , zakładania opatrunków na trudno gojące się rany, stosowania masaży stóp rozluźniających napięcie mięśniowe oraz stymulujących krążenie krwi i płynów limfatycznych oraz odciążania stóp poprzez wykonanie odpowiednich ortez silikonowych zapobiegających rozwojowi deformacji. Rola podologa polega na dokładnym poinstruowaniu pacjenta ze stopą cukrzycową o zasadach jej prawidłowej pielęgnacji, w tym m.in. myciu we właściwej temperaturze oraz dokładnym osuszaniu stóp, w tym przede wszystkim przestrzeni międzypalcowych, jak i również na przekazaniu informacji o rodzajach ćwiczeń, które usprawnią przepływ krwi w stopie. Podolog powinien doradzić pacjentowi w zakresie doboru odpowiedniego obuwia oraz skarpet.

W jaki sposób możemy zapobiegać wystąpieniu stopy cukrzycowej?

Wyróżniamy szereg różnych sposobów minimalizujących ryzyko wystąpienia stopy cukrzycowej, w tym m.in. wyrównanie cukrzycy, regularne oględziny stóp, odpowiednią higienę stóp, noszenie właściwego obuwia, prawidłowe obcinanie płytki paznokcia, unikanie urazów w obrębie stopy oraz aktywność fizyczną. Pacjenci z cukrzycą powinni regularnie odwiedzać specjalistę podologa w celu uniknięcia wystąpienia stopy cukrzycowej lub jej prawidłowego zatroszczenia.

Pojawiły się wątpliwości lub pytania?

Rozpoznano u Was cukrzycę? Obawiacie się wystąpienia zespołu stopy cukrzycowej? Czy może już pojawiły się u Was objawy sugerujące stopę cukrzycową? Zapraszam do kontaktu ze mną!

Dorota Szafarowska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *