Stopa cukrzycowa

Stopa cukrzycowa

Zespół stopy cukrzycowej stanowi jedno z możliwych przewlekłych powikłań występujących w przebiegu cukrzycy typu 1 lub 2. Stopa cukrzycowa wiąże się z zaburzeniami czucia oraz deformacjami stopy. Nieleczone schorzenie może prowadzić do powstania rozległej martwicy, co stanowi wskazanie do amputacji stopy. Czym jest zespół stopy cukrzycowej? Jakie są objawy stopy cukrzycowej? W jaki sposób leczy się stopę cukrzycową? Z przyjemnością odpowiem na wszystkie Wasze wątpliwości.

U kogo może wystąpić stopa cukrzycowa?

Stopa cukrzycowa może pojawić się u osób z rozpoznaniem cukrzycy typu 1 lub 2. Nie oznacza to jednak, że schorzenie wystąpi u każdej osoby chorującej na cukrzycę. Wśród czynników zwiększających ryzyko wystąpienia stopy cukrzycowej wymienia się nieleczoną lub nieprawidłowo leczoną cukrzycę, nie stosowanie się do zaleceń farmakologicznych i żywieniowych wydanych przez lekarza, nieodpowiednią higienę oraz pielęgnację stóp.

W jaki sposób objawia się stopa cukrzycowa?

W przebiegu zespołu stopy cukrzycowej mogą wystąpić liczne zrogowacenia, bolesne odciski, grzybica płytek paznokciowych, wrastanie paznokci, niedokrwienie stopy, zniekształcenie stopy, upośledzenie lub utrata czucia bólu, dotyku i temperatury, owrzodzenia, zaniki mięśniowe oraz osłabienie ruchomości stopy. Nieleczony zespół stopy cukrzycowej może prowadzić do wystąpienia rozległej martwicy, która z kolei może zakończyć się amputacją stopy.

W jaki sposób leczy się stopę cukrzycową?

Leczenie stopy cukrzycowej jest procesem długotrwałym i wymaga współpracy specjalistów z różnych dziedzin. Leczenie stopy cukrzycowej przez specjalistę podologa sprowadza się do odpowiedniej pielęgnacji stopy, usuwania zrogowaceń, bolesnych odcisków, modzeli i deformacji płytki paznokciowej czy wrastających paznokci , zakładania opatrunków na trudno gojące się rany, stosowania masaży stóp rozluźniających napięcie mięśniowe oraz stymulujących krążenie krwi i płynów limfatycznych oraz odciążania stóp poprzez wykonanie odpowiednich ortez silikonowych zapobiegających rozwojowi deformacji. Rola podologa polega na dokładnym poinstruowaniu pacjenta ze stopą cukrzycową o zasadach jej prawidłowej pielęgnacji, w tym m.in. myciu we właściwej temperaturze oraz dokładnym osuszaniu stóp, w tym przede wszystkim przestrzeni międzypalcowych, jak i również na przekazaniu informacji o rodzajach ćwiczeń, które usprawnią przepływ krwi w stopie. Podolog powinien doradzić pacjentowi w zakresie doboru odpowiedniego obuwia oraz skarpet.

W jaki sposób możemy zapobiegać wystąpieniu stopy cukrzycowej?

Wyróżniamy szereg różnych sposobów minimalizujących ryzyko wystąpienia stopy cukrzycowej, w tym m.in. wyrównanie cukrzycy, regularne oględziny stóp, odpowiednią higienę stóp, noszenie właściwego obuwia, prawidłowe obcinanie płytki paznokcia, unikanie urazów w obrębie stopy oraz aktywność fizyczną. Pacjenci z cukrzycą powinni regularnie odwiedzać specjalistę podologa w celu uniknięcia wystąpienia stopy cukrzycowej lub jej prawidłowego zatroszczenia.

Pojawiły się wątpliwości lub pytania?

Rozpoznano u Was cukrzycę? Obawiacie się wystąpienia zespołu stopy cukrzycowej? Czy może już pojawiły się u Was objawy sugerujące stopę cukrzycową? Zapraszam do kontaktu ze mną!

Dorota Szafarowska