Terapia podologiczna u osób z zaburzeniami mikrokrążenia

Terapia podologiczna u osób z zaburzeniami mikrokrążenia

O stopy powinniśmy dbać każdego dnia w ciągu całego roku. Istnieją jednak szczególne sytuacje, w których stopy wymagają wzmożonej uwagi. Jakie to sytuacje? Przykład stanowią m.in. zaburzenia mikrokrążenia (mikroangiopatie). Czym są choroby mikrokrążeniowe? Z jakimi problemami skóry i paznokci stóp zmagają się osoby z zaburzeniami mikrokrążenia? W jaki sposób należy dbać o stopy w przypadku obecności zaburzeń mikrokrążenia? Z przyjemnością odpowiem na wszystkie Wasze wątpliwości.

Czym jest mikrokrążenie?

Mikrokrążenie jest częścią układu krążenia, zwanego również układem sercowo-naczyniowym, zlokalizowaną między tzw. częścią żylną oraz częścią tętniczą. Mikrokrążenie składa się z sieci drobnych naczyń, których średnica nie przekracza 150 μm, w tym naczyń włosowatych, tętniczek, drobnych żyłek, naczynek chłonnych oraz zespoleń tętniczo-żylnych. Jaką rolę odgrywa mikrokrążenie w naszym organizmie? Drobne naczynka pośredniczą w wymianie tlenu, dwutlenku węgla, substancji odżywczych oraz produktów przemiany materii z otaczającymi komórkami. Nieprawidłowości w budowie i funkcjonowaniu naczyń tworzących układ mikrokrążenia mogą być zarówno przyczyną, jak i również skutkiem rozwoju wielu poważnych jednostek chorobowych, w tym m.in. chorób układu sercowo-naczyniowego, np. nadciśnienia tętniczego oraz zaburzeń metabolicznych, np. cukrzycy,.

Z jakimi dolegliwościami w obrębie skóry i paznokci stóp zmagają się osoby cierpiące na zaburzenia mikrokrążenia?

Zaburzenia mikrokrążenia, zwane również mikroangiopatiami, w przebiegu różnych chorób, w tym m.in. chorób naczyniowych oraz chorób metabolicznych mogą prowadzić do wystąpienia wielu różnych stanów chorobowych, w tym m.in. wrastających paznokci, zmian w obrębie grubości, kształtu, struktury oraz koloru płytki paznokciowej, zmian w zakresie koloru skóry, grzybicy stóp, zmian patologicznych obejmujących nerwy, naczynia, mięśnie i kości, zaburzeń lub utraty czucia oraz stopy cukrzycowej. Pacjenci z zaburzeniami mikrokrążenia są w większym stopniu narażeni na drobne otarcia oraz urazy, które mogą prowadzić do wystąpienia trudno gojących się ran oraz owrzodzeń.

U kogo osoby z zaburzeniami mikrokrążenia powinny szukać pomocy?

Pacjenci z zaburzeniami mikrokrążenia powinni być objęci opieką lekarza. Zaburzenia mikrokrążenia mogą pojawić się w przebiegu różnych chorób, dlatego też pacjent po zleceniu odpowiednich badań (np. oznaczenia stężenia cukru we krwi lub pomiaru ciśnienia tętniczego krwi) powinien zostać skierowany do odpowiedniego lekarza specjalisty. Mikroangiopatie najczęściej występują w przebiegu cukrzycy. Leczenie zaburzeń mikrokrążenia polega na leczeniu choroby podstawowej będącej ich przyczyną, leczeniu objawowym oraz zapobieganiu lub ograniczaniu powikłań mogących wystąpić ich w przebiegu. Pacjenci z mikroangiopatiami powinni również regularnie zgłaszać się do specjalisty podologa. Dlaczego? Systematyczne wizyty u podologa oraz stosowanie się do jego zaleceń zmniejszają ryzyko pojawienia się zmian patologicznych w obrębie skóry i płytek paznokciowych stóp oraz w przypadku pojawienia się nieprawidłowości chronią przed wystąpieniem groźnych powikłań.

Specjalista podolog:

  • Odpowiednio wcześnie wykryje zmiany patologiczne w obrębie skóry i paznokci stóp związane z toczącym się procesem chorobowym, zleci odpowiednie badania podologiczne,
  • zaleci i przeprowadzi odpowiednie zabiegi w przypadku pojawienia się zmian chorobowych,
  • szczegółowo poinstruuje co do sposobów właściwej pielęgnacji stóp, w tym sposobów przyspieszających procesy regeneracyjne skóry i płytki paznokciowej,
  • doradzi w zakresie doboru odpowiedniego obuwia i wkładek,
  • zaleci właściwe działania stymulujące mikrokrążenie.

Pamiętajcie, że brak odpowiedniej pielęgnacji może doprowadzić do nasilenia się procesów chorobowych mogących zakończyć się nawet niepełnosprawnością, np. amputacja kończyny w przypadku stopy cukrzycowej. Terapia podologiczna jest ustalana indywidualnie na podstawie szczegółowego wywiadu z pacjentem, oględzin zmian chorobowych oraz wyników specjalistycznych badań podologicznych.

Pojawiły się wątpliwości lub pytania? Zauważyliście u siebie zmiany patologiczne w obrębie skóry i paznokci stóp w przebiegu chorób mikrokrążeniowych? Zastanawiacie się w jaki sposób odpowiednio pielęgnować stopy?
Zapraszam do kontaktu ze mną!

Dorota Szafarowska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *