Terapia podologiczna w przypadku osób borykających się z chorobami tarczycy

Terapia podologiczna w przypadku osób borykających się z chorobami tarczycy

Do podologa często zgłaszają się pacjenci/klienci , których problemy w obrębie stóp, paznokci wynika z obecności chorób przewlekłych. Dużą grupę pacjentów/klientów zgłaszających się do gabinetów podologicznych stanowią osoby  z problemami endokrynologicznymi.

W jaki sposób choroby tarczycy mogą wpływać na efekty terapii podologicznej?

Zmęczenie, zwiększenie masy ciała, obniżenie nastroju… To jedynie przykładowe objawy, które mogą wskazywać na choroby tarczycy. Jednocześnie są to objawy, które często lekceważymy. Najczęstszymi chorobami tarczycy są niedoczynność tarczycy i nadczynność tarczycy. Hormony tarczycy wpływają na metabolizm naszego organizmu oraz termogenezę. Niedoczynność tarczycy polega na niedostatecznej produkcji hormonów tarczycy, tj. trijodotyroniny (T3) oraz tyroksyny (T4) w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Wśród objawów sugerujących niedoczynność tarczycy wymienia się uczucie zimna, zmęczenie, senność, zaburzenia pamięci, przyrost masy ciała, zaparcia, suche paznokcie,  włosy, zaburzenia miesiączkowania oraz suchą, łuszczącą się bladą skórę. Nadczynność tarczycy z kolei polega na nadmiernej produkcji hormonów w stosunku do potrzeb organizmu. Objawy nadczynności tarczycy obejmują m.in. uczucie gorąca, wzmożoną potliwość, rozdrażnienie, spadek masy ciała, biegunkę, uczucie kołatania serca, wypadanie włosów, wytrzeszcz oraz zaburzenia miesiączkowania. Nieleczone choroby tarczycy mogą prowadzić do chorób serca, niepłodności oraz śpiączki. Osoby z chorobami tarczycy powinny regularnie przyjmować odpowiednie leki przywracające prawidłową gospodarkę hormonalną T3 i T4 w organizmie.

Jakie zmiany mogą pojawić się w obrębie skóry stóp i paznokci w przebiegu chorób tarczycy?

Zaburzenia gospodarki hormonalnej prowadzą do zmian w wyglądzie paznokci. Płytka paznokciowa u osób z chorobami tarczycy jest pobruzdowana, przesuszona , rozdwaja  się oraz odwarstwia od łożyska. Pojawiają się przebarwienia. Skóra stóp jest przesuszona, co z kolei może prowadzić do wystąpienia rozległych zrogowaceń oraz pęknięć skóry. Choroby tarczycy mogą również prowadzić do wzmożonej potliwości stóp, co zwiększa ryzyko wystąpienia m.in. infekcji grzybiczych. Mogą pojawić się dolegliwości bólowe oraz uporczywe obrzęki podudzi. Leczenie problemów w obrębie skóry stóp i paznokci pojawiających się w przebiegu chorób tarczycy należy rozpocząć od leczenia przyczyny pierwotnej, tj. chorób tarczycy. Należy również zgłosić się do specjalisty podologa w celu przywrócenia prawidłowej kondycji skóry stóp i paznokci. Terapię podologiczną ustala się indywidualnie dla każdego pacjenta/klienta inną w zależności od rodzaju problemu, stopnia nasilenia zmian, wieku oraz obecności innych chorób współistniejących. Specjalista podolog w trakcie terapii powinien współpracować z lekarzami innych specjalności, m.in. endokrynologiem w celu zapewnienia optymalnych wyników terapii oraz uniknięcia wystąpienia działań niepożądanych spowodowanych np. interakcjami leków lub suplementów diety przyjmowanych w celu wyrównania gospodarki hormonalnej organizmu oraz przywrócenia prawidłowej kondycji skóry stóp i paznokci.

Pojawiły się wątpliwości lub pytania? Rozpoznano u Was chorobę tarczycy? Zauważyliście u siebie zmiany skórne w obrębie stóp i paznokci? Zapraszam do kontaktu ze mną!

Dorota Szafarowska

Podolog Warszawa

Tel. 503825057

https://dorotaszafarowska.pl/podoclinica/

https://dorotaszafarowska.pl/mobilna-clinica/