W jaki sposób radzić sobie z grzybicą paznokci?

W jaki sposób radzić sobie z grzybicą paznokci?

Codziennie nasze stopy są narażone na szereg problemów skórnych. Grzybica płytki paznokciowej jest jedną z najczęstszych dolegliwości w obrębie stóp, z którą zgłaszamy się do dermatologów i specjalistów podologii. Szacuje się, że ten problem może dotyczyć nawet co 5 osoby w Polsce. Grzybica paznokci jest również jednym z najbardziej wstydliwych problemów, z którymi się zmagamy. Jest to dolegliwość, której nie należy lekceważyć. Nieleczona grzybica może być przyczyną innych problemów zdrowotnych, które znacząco obniżają jakość życia osoby chorej. Czym jest grzybica paznokci? Jakie są objawy grzybicy płytki paznokcia? W jaki sposób leczy się grzybicę paznokci? Z przyjemnością odpowiem na wszystkie Wasze wątpliwości.

Czym jest grzybica paznokci?

Grzybica paznokci jest wysoce zakaźną chorobą powodowaną przez różne gatunki grzybów (grzyby dermatofitowe, drożdżopodobne oraz pleśniowe), w tym najczęściej Trichophyton rubrum, Trichophyton mentagrophytes oraz Epidermiophyton floccosum. Grzybica paznokci jest również jednym z najczęściej obserwowanych problemów w obrębie stóp. Nie jest ona jedynie problem natury kosmetycznej, ale i również psychologicznej. https://dorotaszafarowska.pl

U kogo może wystąpić grzybica paznokci?

Zachorować może każdy z nas. Wyróżniamy jednak czynniki, które zwiększają naszą podatność na zachorowanie, w tym m.in. starszy wiek, obniżenie odporności, niedoczynność tarczycy, zaburzenia metaboliczne, nadmierną potliwość stóp, nieprawidłową higienę stóp, noszenie nieodpowiednio dobranego obuwia i skarpet, urazy płytki paznokciowej oraz niewłaściwe korzystanie z miejsc użyteczności publicznej, np. basenów. Wysokie temperatury oraz wilgotność sprzyjają rozmnażaniu się grzybów.

W jaki sposób objawia się grzybica płytki paznokciowej?

Grzybica paznokci przebiega dość charakterystycznie. Pojawiają się typowe zmiany w zakresie zabarwienia, kształtu i wyglądu paznokcia. W przebiegu choroby występują żółte, białe lub brązowe plamy, matowość, pobrużdżenia, popękania, pogrubienie oraz oddzielanie się płytki paznokcia. Miękkość, kruchość oraz łamliwość płytki paznokciowej prowadzą do dostawania się brudu i zaciemnienia płytki. Zmianom może towarzyszyć uczucie pieczenia, swędzenia, bólu oraz nieprzyjemny zapach.

Czy na podstawie wyłącznie zmian w obrębie płytki paznokcia można rozpoznać grzybicę?

Zmiany pojawiające się w przebiegu grzybicy (choć charakterystyczne) mogą sugerować również inne problemy, dlatego też podstawą do rozpoznania grzybicy jest tzw. badanie mykologiczne. Badanie umożliwia rozpoznanie grzybów odpowiedzialnych za wystąpienie grzybicy paznokci. Materiał do badania jest pobierany z miejsc objętych infekcją grzybiczą.

W jaki sposób leczy się grzybicę paznokci?

Leczeniem grzybicy zajmują się dermatolodzy a terapią wyprowadzającą podolodzy. Wśród dostępnych metod dermatologicznych wymienia się przede wszystkim stosowanie leków o działaniu ogólnym i miejscowym. Leczenie grzybicy jest procesem długotrwałym. Terapia może trwać nawet kilkanaście miesięcy. Niestety często zdarzają się nawroty choroby.

Podologiczne metody polegają na naświetlaniu zmienionych chorobowo miejsc za pomocą lasera. Terapia laserowa jest alternatywą dla osób, które nie mogą przyjmować leków. W terapii stosuje się laser neodymowo-jagowy (laser termiczny) lub laser Lunula („zimny” laser). Laseroterapia prowadzi do zmniejszenia ilości strzępków grzybów chorobotwórczych znajdujących się pod płytką paznokcia oraz stymuluje wzrost płytki paznokcia. W niektórych przypadkach stosowanie laseroterapii jest przeciwskazane, np. obecności choroby nowotworowej, stosowania leków światłoczułych oraz ciąży. Poza terapią laserową podolog wykonuje również skuteczne zabiegi które mają na celu odbudowę zmienionych chorobowo płytek paznokciowych tak by wyglądały zdrowo.Po usunięciu zmian wykonuje się również rekonstrukcję płytek paznokciowych.

W jaki sposób możemy zapobiegać wystąpieniu grzybicy paznokci?

Wyróżniamy szereg sposobów minimalizujących ryzyko wystąpienia grzybicy paznokci, w tym odpowiednią higienę stóp, noszenie przewiewnych skarpet oraz właściwego obuwia, dezynfekcję obuwia, stosowanie preparatów przeciwgrzybiczych, noszenie klapek w miejscach użyteczności publicznej, np. na basenach, nie używanie skarpetek oraz obuwia należących do innych osób, nie używanie przyborów do pedicure, z których korzystają również inne osoby oraz nie korzystanie z salonów pedicure o wątpliwych standardach higienicznych.

Pojawiły się wątpliwości lub pytania? Zauważyliście u siebie zmiany, które przypominają grzybicę płytki paznokciowej?
Spotkajmy się! Zapraszam na konsultację!

Dorota Szafarowska