W jaki sposób radzić sobie z łuszczycą stóp i paznokci?

W jaki sposób radzić sobie z łuszczycą stóp i paznokci?

„Ona może pojawić się w Twoim życiu, całkiem niespodziewanie. Tak jak uderzenie pioruna. Wskoczy Ci na nogi, potem na plecy, aż w końcu zajmie się całym Twoim ciałem (…)”.W ten sposób rozpoczyna się jeden ze spotów powstałych w ramach kampanii „Odkryj. Poznaj. Zaakceptuj” organizowanej przez Unię Stowarzyszeń Chorych na Łuszczycę i ŁZS. Łuszczyca jest chorobą przewlekłą przebiegającą z charakterystycznymi zmianami skórnymi i paznokciowymi, które mogą prowadzić do ograniczenia kontaktów towarzyskich. Łuszczyca nie jest chorobą zakaźną. Niestety osoby z łuszczycą często są narażone na ocenę. Łuszczyca jest chorobą wiążącą się z cierpieniem fizycznym i psychicznym. Czym jest łuszczyca? Jakie są objawy łuszczycy? W jaki sposób leczy się łuszczycę? Z przyjemnością odpowiem na wszystkie Wasze wątpliwości.

Czym jest łuszczyca?

Łuszczyca to przewlekła, niezakaźna choroba zapalna przebiegająca z charakterystycznymi zmianami na skórze i paznokciach z tendencją do nawracania.

U kogo może wystąpić łuszczyca?

Łuszczyca dotyczy w równym stopniu kobiet i mężczyzn. Etiologia łuszczycy nie została do końca poznana. Wśród czynników rozwoju łuszczycy wymienia się czynniki genetyczne.

W jaki sposób objawia się łuszczyca?

Przebieg zespołu chorobowego jest dość charakterystyczny, choć pojawiające się zmiany skórne i paznokciowe mogą zostać pomylone z innymi jednostkami chorobowymi. W przebiegu łuszczycy na skórze początkowo pojawiają się drobne czerwonobrunatne grudki o złuszczającej się powierzchni. Zaawansowane zmiany skórne obejmują większą powierzchnię i są pokryte tzw. blaszkami łuszczycowymi. Zmiany występują zazwyczaj w okolicy kolan, łokci oraz owłosionej skóry głowy. Zmiany mogą występować również w okolicy dłoni oraz stóp. Łuszczyca może również przebiegać ze zmianami w obrębie paznokci. Zmianom może towarzyszyć swędzenie, ból oraz ograniczenia ruchowe, które wpływają na dyskomfort fizyczny i psychiczny obniżając jakość życia pacjentów z łuszczycą.

Czy na podstawie wyłącznie zmian na skórze i paznokciach można rozpoznać łuszczycę?

Zespół chorobowy jest związany z wystąpieniem charakterystycznych objawów. Niemniej w razie wątpliwości pobiera się wycinek skóry do badania histopatologicznego.

Jakie są stosowane metody lecznicze?

W leczeniu łuszczycy stosuje się farmakologię (metoda stosowana przez lekarzy), w tym leki o działaniu miejscowym oraz ogólnym, oraz zabiegi podologiczne, fototerapię oraz preparaty podologiczne do pielęgnacji skóry i płytki paznokcia. Wśród metod podologicznych wymienia się również oczyszczenie zmienionych chorobowo miejsc, usuwanie powstałych zrogowaceń, stosowanie preparatów o działaniu zmiękczającym, regenerującym i nawilżającym pod postacią kremów oraz maści a także specjalistyczne metody podologiczne na płytki paznokcia. Łuszczyca jest chorobą przewlekłą z tendencją do nawracania, dlatego też pacjent powinien regularnie zgłaszać się do specjalisty podologa. W przypadku wystąpienia zmian łuszczycowych należy ściśle stosować się do wszystkich zaleceń podologa.

W jaki sposób możemy zapobiegać zaostrzeniu zmian łuszczycowych?

Wyróżniamy szereg różnych sposobów minimalizujących ryzyko zaostrzenia zmian w przebiegu łuszczycy, w tym m.in. stosowanie odpowiedniej diety, niepalnie tytoniu, unikanie stresu oraz odpowiednią pielęgnację zmian łuszczycowych. Istotne jest również odpowiednie przycinanie paznokci oraz prawidłowa pielęgnacja. 

Pojawiły się wątpliwości lub pytania? Zauważyliście u siebie zmiany sugerujące łuszczycę? Zapraszam do kontaktu ze mną! Udzielę Wam indywidualnych porad jak zadbać o stopy i paznokcie, aby uniknąć nawracania tego problemu. Współpracuję z lekarzami innych specjalności, aby w sposób kompleksowy zadbać o Wasze stopy. Spotkajmy się!

Dorota Szafarowska