W jaki sposób radzić sobie z wrastającymi paznokciami?

W jaki sposób radzić sobie z wrastającymi paznokciami?

Wrastające paznokcie są jedną z częstych dolegliwości, z którymi się zmagamy. Jest to problem powodujący zarówno dyskomfort fizyczny, jak i psychiczny. Wrastające paznokcie są związane nie tylko z silnymi dolegliwościami bólowymi utrudniającymi chodzenie, ale także problemami estetycznymi przez co skutecznie obniżają jakość życia pacjentów/klientów. Jest to dolegliwość, której z pewnością nie należy lekceważyć. Niestety jest to również schorzenie, które nawet pomimo leczenia ma tendencję do nawracania. Czym są wrastające paznokcie? Jakie są objawy wrastających paznokci? W jaki sposób wyprowadza się wrastające paznokcie?
Z przyjemnością odpowiem na wszystkie Wasze wątpliwości.

Czym są wrastające paznokcie?

Wrastające paznokcie to zespół chorobowy objawiający się zdeformowaniem płytki paznokcia w postaci zakrzywienia bocznej krawędzi płytki paznokciowej w dół i wrastaniem płytki w okoliczną tkankę skórną palców u stóp, co powoduje uszkodzenie skóry i uciskowe dolegliwości bólowe o intensywnym nasileniu. Problem obserwuje się przede wszystkim w obrębie dużego palca.

U kogo mogą wystąpić wrastające paznokcie?

Problem może wystąpić u osób w każdym wieku. Wyróżniamy czynniki, które zwiększają naszą podatność na wystąpienie wrośniętych paznokci, w tym obecność chorób naczyniowych powodujących zaburzenia mikrokrążenia, czynniki genetyczne, zmiany deformacyjne w obrębie palców stóp, nieprawidłową technikę pielęgnacji paznokci polegającą na zbyt krótkim obcinaniu płytki paznokciowej i pozostawianiu postrzępionych krawędzi płytki, urazy płytki paznokcia wywołane nieprawidłowo dobranym obuwiem, nadwagę i otyłość.

W jaki sposób objawiają się wrastające paznokcie?

Przebieg zespołu chorobowego jest dość charakterystyczny. Pojawiają się typowe zmiany w zakresie kształtu i wyglądu paznokcia. Płytka paznokcia ulega zakrzywieniu. Otaczające płytkę tkanki skórne są  zaczerwienione i opuchnięte ze względu na wystąpienie stanu zapalnego. Zmianom towarzyszy uczucie silnego bólu, które może utrudniać chodzenie. Wrastanie płytki paznokciowej w skórę może prowadzić do powstania ziarniny, zwanej dzikim mięsem, której może towarzyszyć obecność krwi oraz sączącej wydzieliny ropnej, co z kolei może wywołać zanokcicę lub martwicę.

W jaki sposób wyprowadza się wrastające paznokcie?

Wcześniej leczenie polegało na zrywaniu płytki paznokcia objętej procesem chorobowym, co było związane nie tylko z silnym bólem. Odrastająca płytka paznokcia często ulegała deformacji w zakresie kształtu i koloru, a także  potrafiła na nowo wrastać w okoliczne tkanki skórne. Wśród obecnie stosowanych metod podologicznych wyprowadzania wrośniętych paznokci wymienia się przede wszystkim  klamry ortonyksyjne.

Jakie jest działanie klamry ?

Zadaniem klemer ortonyksyjnych jest uniesienie brzegów płytki paznokciowej do góry po to by odciążyć wał paznokciowy i  zmienić kształt paznokcia oraz zapewnić mu  prawidłowy tor wzrostu. Jest wiele rodzajów klamer ortonyksyjnych, które stworzone są z  drutu, stali chirurgicznej ,niklu, chromu,  tytanu, srebra, złota, z plastiku, włókna szklanego czy  silikonu. Są klamry obustronne , jednostronne. Czas trwania terapii klamrami zależy od grubości i kształtu płytki paznokciowej, stanu tkanki skórnej okalającej paznokieć objęty procesem wrastania.  Klamry należy nosić co najmniej 6 miesięcy, zazwyczaj 12 miesięcy.

W jaki sposób możemy zapobiegać wystąpieniu wrastających paznokci?

Wyróżniamy szereg różnych sposobów minimalizujących ryzyko wystąpienia wrośniętych paznokci, odpowiednią higienę stóp, noszenie właściwego obuwia, prawidłowe obcinanie płytki paznokcia oraz dbałość o prawidłową masę ciała.

Pojawiły się wątpliwości lub pytania? Zauważyliście u siebie zmiany sugerujące wrośnięte paznokcie? Zapraszam do kontaktu ze mną! Udzielę Wam indywidualnych porad jak zadbać o stopy, aby uniknąć wystąpienia i nawracania tego bolesnego problemu. Spotkajmy się! Zapraszam na konsultację!

Dorota Szafarowska