W jaki sposób radzić sobie z wrastającymi paznokciami?

W jaki sposób radzić sobie z wrastającymi paznokciami?

Wrastające paznokcie są jedną z częstych dolegliwości, z którymi się zmagamy. Jest to problem powodujący zarówno dyskomfort fizyczny, jak i psychiczny. Wrastające paznokcie są związane nie tylko z silnymi dolegliwościami bólowymi utrudniającymi chodzenie, ale także problemami estetycznymi przez co skutecznie obniżają jakość życia pacjentów. Jest to dolegliwość, której z pewnością nie należy lekceważyć. Niestety jest to również schorzenie, które nawet pomimo leczenia ma tendencję do nawracania. Czym są wrastające paznokcie? Jakie są objawy wrastających paznokci? W jaki sposób wyprowadza się wrastające paznokcie?
Z przyjemnością odpowiem na wszystkie Wasze wątpliwości.

Czym są wrastające paznokcie?

Wrastające paznokcie to zespół chorobowy objawiający się zdeformowaniem płytki paznokcia w postaci zakrzywienia bocznej krawędzi płytki paznokciowej w dół i wrastaniem płytki w okoliczną tkankę skórną palców u stóp, co powoduje uszkodzenie skóry i uciskowe dolegliwości bólowe o intensywnym nasileniu. Problem obserwuje się przede wszystkim w obrębie dużego palca.

U kogo mogą wystąpić wrastające paznokcie?

Problem może wystąpić u noworodków (dolegliwość zazwyczaj ustępuje przed ukończeniem 12 miesiąca życia), osób w każdym wieku. Wyróżniamy czynniki, które zwiększają naszą podatność na wystąpienie wrośniętych paznokci, w tym obecność chorób naczyniowych powodujących zaburzenia mikrokrążenia, czynniki genetyczne polegające, zmiany ortopedyczne w obrębie palców stóp, nieprawidłową technikę pielęgnacji paznokci polegającą na zbyt krótkim obcinaniu płytki paznokciowej i pozostawianiu postrzępionych krawędzi płytki, urazy płytki paznokcia wywołane nieprawidłowo dobranym obuwiem, nadwagę i otyłość.

W jaki sposób objawiają się wrastające paznokcie?

Przebieg zespołu chorobowego jest dość charakterystyczny. Pojawiają się typowe zmiany w zakresie kształtu i wyglądu paznokcia. Płytka paznokcia ulega zakrzywieniu. Otaczające płytkę tkanki skórne są często zaczerwienione i opuchnięte ze względu na wystąpienie stanu zapalnego. Zmianom towarzyszy uczucie silnego bólu, które może utrudniać chodzenie. Wrastanie płytki paznokciowej w skórę może prowadzić do powstania ziarniny, zwanej dzikim mięsem, której może towarzyszyć obecność krwi oraz sączącej wydzieliny ropnej, co z kolei może wywołać zanokcicę lub martwicę.

W jaki sposób wyprowadza się wrastające paznokcie?

Wcześniej leczenie polegało na zrywaniu płytki paznokcia objętej procesem chorobowym, co było związane nie tylko z silnym bólem. Odrastająca płytka paznokcia często ulegała deformacji w zakresie kształtu i koloru, ale potrafiła na nowo wrastać w okoliczne tkanki skórne. Wśród obecnie stosowanych metod wyprowadzania wrośniętych paznokci wymienia się przede wszystkim założenie klamry ortonyksyjnej.
Klamry ortonyksyjne nie tylko zapewniają skuteczne wyprowadzenie wrośniętych paznokci, ale poprawiają wygląd płytki paznokciowej. Prototypem klamry była dźwignia z drutu sprężynowego. Pierwsze klamry wprowadzono na przełomie lat 40. i 50. XX w. Obecnie na rynku jest dostępnych szereg różnych klamer korygujących działających na zasadzie dźwigni, sprężyny oraz szynowania, w tym np. klamra Rossa Frasera (1964 r.), Orthese® Austria (1977 r.), Erki (1982 r.), BS Spange (1987 r.), VHO Oschold Perfect (1988 r.), OnyClip (1990 r.), Goldstadtspange (1990 r.), Ora (2006 r.), Podofix (2007 r.), COMBIped (2010 r.) oraz Podoklamra (2014 r.). O wyborze klamry decyduje specjalista podolog na podstawie kilku zmiennych, w tym grubości i elastyczności płytki paznokciowej, sposobu wrastania płytki paznokcia w okoliczne tkanki skórne oraz okresu trwania dolegliwości.

Jakie jest działanie klamry ?

Działanie klamry polega na podniesieniu brzegów bocznych płytki paznokciowej, co zapobiega jej wrastaniu w skórę. Czas trwania terapii klamrami zależy od grubości i kształtu płytki paznokciowej, stanu tkanki skórnej okalającej paznokieć objęty procesem chorobowym oraz przestrzegania zaleceń podologa. Klamry należy nosić co najmniej 6 miesięcy, zazwyczaj 12 miesięcy. Wrastające paznokcie można również wyprowadzać za pomocą kostki arkady. Metoda polega na podniesieniu płytki paznokciowej za pomocą żywicy akrylowej. Kolejną z metod jest plastyka wałów paznokciowych polegająca na chirurgicznym zmniejszeniu przerośniętych części wału (metoda stosowana przez lekarzy). Problem wrastających paznokci może nawracać. W przypadku wystąpienia wrastających paznokci należy ściśle stosować się do wszystkich zaleceń specjalisty podologa.

W jaki sposób możemy zapobiegać wystąpieniu wrastających paznokci?

Wyróżniamy szereg różnych sposobów minimalizujących ryzyko wystąpienia wrośniętych paznokci, odpowiednią higienę stóp, noszenie właściwego obuwia, prawidłowe obcinanie płytki paznokcia oraz dbałość o prawidłową masę ciała.

Pojawiły się wątpliwości lub pytania? Zauważyliście u siebie zmiany sugerujące wrośnięte paznokcie? Zapraszam do kontaktu ze mną! Udzielę Wam indywidualnych porad jak zadbać o stopy, aby uniknąć wystąpienia i nawracania tego bolesnego problemu. Spotkajmy się! Zapraszam na konsultację!

Dorota Szafarowska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *