W stopie siła

W stopie siła

Organizm człowieka to wyjątkowa, złożona maszyna zbudowana z wielu współpracujących ze sobą zespołów i podzespołów. Julien Offray de La Mettrie, francuski lekarz i filozof żyjący w XVIII w., w swojej pracy filozoficznej „Człowiek-maszyna” („L’homme-machine”) określił człowieka jako „żywy obraz perpetuum mobile”. Czy miał rację? Niestety nie… Oczywiście organizm człowieka pracuje nieustannie przez 24 godziny przez 7 dni. Jednak jak każda maszyna, również i organizm człowieka potrzebuje energii z zewnątrz do prawidłowego funkcjonowania. Ponadto, jest to maszyna, która nie może działać w nieskończoność. Organizm człowieka jak każda maszyna podlega również procesom eksploatacji. Czy wszystkie części tej złożonej maszyny są równoważne? Tak czy nie? Jeżeli nie, która z części ciała człowieka jest według Was najważniejsza? Czy bylibyście zaskoczeni gdyby była to stopa?

Stopa znajduje się w polu zainteresowań specjalistów reprezentujących różne dziedziny nauki, w tym m.in. anatomię, antropometrię, fizjoterapię, ortopedię oraz podologię. Stopa to stosunkowo niewielka, najbardziej dystalna część kończyny dolnej człowieka. Stopa przechodziła wiele zmian w trakcie procesu ewolucji, które przystosowały ją do postawy spionizowanej oraz przenoszenia znacznych obciążeń. Jest to część ciała o wyjątkowo skomplikowanej strukturze. Stopa posiada złożoną architekturę zewnętrzną oraz wewnętrzną. Składa się z 26 kości, 33 stawów, 107 więzadeł oraz 20 mięśni. Posiada 13 systemów amortyzacyjnych. Szkielet stopy dzielimy na kości stępu, śródstopia oraz palców stopy (tzw. paliczki). Stopa posiada swoisty system łuków podłużnych i poprzecznych. Całość systemu jest podtrzymywana za pomocą odpowiednich mięśni, torebek stawowych oraz więzadeł. Prawidłowo zbudowana stopa ma trzy punkty podporu, tj. guz kości piętowej oraz I głowę kości śródstopia oraz V głowę kości śródstopia. Powierzchnię stopy pokrywa skóra, przy czym skóra na podeszwie stopy jest grubsza w porównaniu do innych miejsc na ciele. W skórze stopy znajduje się skupisko włókien nerwowych oraz gruczołów potowych. Płytka paznokcia, będąca jednym z wytworów naskórka, składa się z wielu skeratynizowanych warstw. W ten zwięzły sposób można podsumować budowę stopy.

Skomplikowana, złożona budowa stopy zapewnia przystosowanie do pełnienia wielu kluczowych dla nas zadań. Jaką rolę spełnia stopa? Wyróżniamy co najmniej 5 funkcji. Stopa pełni funkcję podporową. Stopa, umożliwiając utrzymanie ciężaru ciała, zapewnia zachowanie równowagi zarówno w pozycji statycznej, jak i również dynamicznej. Stopa spełnia również rolę amortyzacyjną dostosowując się do nierówności podłoża i absorbując mikrowstrząsy powstające w trakcie poruszania się. Stopa pełni również rolę ochronną, gdyż zapobiega przenoszeniu się mikrowstrząsów na inne części ciała człowieka. Stopa odgrywa także rolę napędową ułatwiając nam przemieszczanie się. Stopy wprawiają ciało w ruch. Umożliwiają nam wykonywanie różnych skomplikowanych aktywności ruchowych, w tym m.in. chodzenie, bieganie, skakanie, wspinanie się. Stopa pełni również rolę sensomotoryczną, będąc naszym pośrednikiem w kontakcie z podłożem. W stopie znajduje się sieć włókien nerwowych, które przekazują informację o naszym położeniu w przestrzeni i rodzaju podłoża, po którym się poruszamy do naszego ośrodkowego układu nerwowego.

„Ludzka stopa jest machiną o mistrzowskiej konstrukcji oraz dziełem sztuki”. Powyższe słowa przypisuje się wybitnemu włoskiemu malarzowi, architektowi i wynalazcy epoki renesansu – Leonardo da Vinci. Prawdopodobnie stopa nie jest najważniejszą częścią ciała ludzkiego. Z pewnością jednak pełni w naszym organizmie wiele bardzo ważnych ról, z których fundamentalną jest prawdopodobnie jej udział w poruszaniu się. Na stopach spoczywa cały ciężar naszego ciała. Stopy zapewniają nam wolność. Dzięki nim mamy możliwość swobodnego przemieszczania się. Stopa zasługuje również na uwagę ze względu na swoją stosunkowo drobną, acz wyjątkowo skomplikowaną strukturę. Pochylmy się nad naszymi stopami i zadbajmy o nie! Nie wiecie jak? Zapraszam do siebie! W sposób zwięzły i zrozumiały wyjaśnię na czym polega prawidłowa pielęgnacja stóp. Kompleksowo ocenię stan Waszych stóp i dobiorę odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne i lecznicze.

Nie zwlekajcie! Umówcie się na wizytę! Czekam na Was!

Dorota Szafarowska