W stopie siła

W stopie siła

Organizm człowieka to wyjątkowa, złożona maszyna zbudowana z wielu współpracujących ze sobą zespołów i podzespołów. Julien Offray de La Mettrie, francuski lekarz i filozof żyjący w XVIII w., w swojej pracy filozoficznej „Człowiek-maszyna” („L’homme-machine”) określił człowieka jako „żywy obraz perpetuum mobile”. Czy miał rację? Niestety nie… Oczywiście organizm człowieka pracuje nieustannie przez 24 godziny na dobę . Jednak jak każda maszyna, również i organizm człowieka potrzebuje energii z zewnątrz do prawidłowego funkcjonowania. Ponadto, jest to maszyna, która nie może działać w nieskończoność. Organizm człowieka jak każda maszyna podlega również procesom eksploatacji. Czy wszystkie części tej złożonej maszyny są równoważne? Tak czy nie? Jeżeli nie, która z części ciała człowieka jest według Was najważniejsza? Czy bylibyście zaskoczeni gdyby była to stopa?

Stopa znajduje się w polu zainteresowań specjalistów reprezentujących różne dziedziny nauki, w tym m.in. anatomii, fizjoterapii, ortopedii oraz podologi. To stosunkowo niewielka, najbardziej dystalna część kończyny dolnej człowieka. Stopa przechodziła wiele zmian w trakcie procesu ewolucji, które przystosowały ją do postawy spionizowanej oraz przenoszenia znacznych obciążeń. Jest to część ciała o wyjątkowo skomplikowanej strukturze. Stopa posiada złożoną architekturę zewnętrzną oraz wewnętrzną. Składa się z 26 kości, 33 stawów, 107 więzadeł oraz 20 mięśni. Posiada 13 systemów amortyzacyjnych. Szkielet stopy dzielimy na kości stępu, śródstopia oraz palców stopy (tzw. paliczki). Posiada również swoisty system łuków podłużnych i poprzecznych. Całość systemu jest podtrzymywana za pomocą odpowiednich mięśni, torebek stawowych oraz więzadeł. Prawidłowo zbudowana stopa ma trzy punkty podporu, tj. guz kości piętowej oraz I głowę kości śródstopia oraz V głowę kości śródstopia. Powierzchnię stopy pokrywa skóra, przy czym skóra na podeszwie stopy jest grubsza w porównaniu do innych miejsc na ciele. W skórze stopy znajduje się skupisko włókien nerwowych oraz gruczołów potowych. Płytka paznokcia, będąca jednym z wytworów naskórka, składa się z wielu skeratynizowanych warstw. W ten zwięzły sposób można podsumować budowę stopy. 

Skomplikowana, złożona budowa stopy zapewnia przystosowanie do pełnienia wielu kluczowych dla nas zadań. Jaką rolę spełnia stopa? Wyróżniamy co najmniej 5 funkcji. Stopa pełni funkcję podporową,  umożliwiając utrzymanie ciężaru ciała, zapewnia zachowanie równowagi zarówno w pozycji statycznej, jak i  dynamicznej. Spełnia również rolę amortyzacyjną dostosowując się do nierówności podłoża i absorbując mikrowstrząsy powstające w trakcie poruszania się. Pełni również rolę ochronną, gdyż zapobiega przenoszeniu się mikrowstrząsów na inne części ciała człowieka. Stopa odgrywa także rolę napędową ułatwiając nam przemieszczanie się. Stopy wprawiają ciało w ruch. Umożliwiają nam wykonywanie różnych skomplikowanych aktywności ruchowych, w tym m.in. chodzenie, bieganie, skakanie, wspinanie się.  Pełni również rolę sensomotoryczną, będąc naszym pośrednikiem w kontakcie z podłożem. W stopie znajduje się sieć włókien nerwowych, które przekazują informację o naszym położeniu w przestrzeni i rodzaju podłoża, po którym się poruszamy do naszego ośrodkowego układu nerwowego.

„Ludzka stopa jest machiną o mistrzowskiej konstrukcji oraz dziełem sztuki”. Powyższe słowa przypisuje się wybitnemu włoskiemu malarzowi, architektowi i wynalazcy epoki renesansu – Leonardo da Vinci. Na stopach spoczywa cały ciężar naszego ciała. Stopy zapewniają nam wolność. Dzięki nim mamy możliwość swobodnego przemieszczania się. Pochylmy się nad naszymi stopami i zadbajmy o nie! Nie wiecie jak? Zapraszam do siebie! W sposób zwięzły i zrozumiały wyjaśnię na czym polega prawidłowa pielęgnacja stóp. Kompleksowo ocenię stan Waszych stóp i dobiorę odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne i lecznicze. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej czym zajmuje się podolog czytaj https://dorotaszafarowska.pl/blog/podologia-bez-tajemnic-czyli-stopy-w-centrum-uwagi/

Nie zwlekajcie! Umówcie się na wizytę! Czekam na Was!

Dorota Szafarowska

Podolog Warszawa 

Tel. 503825057


https://dorotaszafarowska.pl/podoclinica/


https://dorotaszafarowska.pl/mobilna-clinica/